Porcja linków na niedzielę:

Bespoke przedstawia stopy zwrotu najważniejszych klas aktywów (przez inwestujące w nie ETF) w I kwartale 2011 roku. ETF inwestujący w srebro otwiera listę z 22% zyskiem.

Za Bespoke

Za Bespoke

Ile warty jest policjant drogówki? Greg DeAngelo i Benjamin Hansen wykorzystali naturalny eksperyment (w 2003 roku w Oregonie z powodów budżetowych zredukowano o 35% liczbę stanowych patroli na autostradach) by policzyć wpływ redukcji zatrudnienia w policji drogowej na statystyki wypadków. Co się okazało? Jeden procent redukcji w zatrudnieniu, po uwzględnieniu innych czynników, odpowiadał wzrostowi ofiar śmiertelnych o 0,32% i wzrostowi poważnych obrażeń o 0,23%. Autorzy badań obliczyli, że finansowanie jednego etatu policji drogowej kosztuje około 320 000 USD za ocalone życie. O badaniu przeczytałem na blogu Freakonomics.

To jest prawdziwa gratka dla każdego miłośnika nauki i tępiciela teorii spiskowych. Istnieje naukowy dowód na obecność człowieka na Księżycu. Jest nim specjalne lustro pozostawione na księżycu przez załogę Apollo 11 w 1969 roku. Lustro odbija promienie lasera wysyłane z Ziemi.

Interesujący tekst w Foreign Policy o neokolonialnej polityce Francji w Afryce i zaangażowaniu tego państwa w wewnętrzne konflikty wielu afrykańskich państw.

Dlaczego warto rezerwować czas by pobyć przez chwilę w samotności? Świetny tekst w Boston Globe. Miłośnicy przebywania w swoim towarzystwie wiedzą, że taka postawa nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem otoczenia. Wzrastająca liczba badań naukowych wskazuje, że czas spędzony w samotności jest niezwykle pomocny w rozwinięciu pełnej osobowości, nauce koncentracji i wzmacnianiu kreatywności. Na naukowców zawsze można liczyć.

Interesujący badania pokazujące, że czarna dziura horrendalnie wysokich wynagrodzeń na Wall Street ściąga w to miejsce wielu potencjalnych przedsiębiorców i innowatorów, którzy bez gigantycznej dysproporcji płac pomiędzy sektorem finansowym i resztą gospodarki, opracowywaliby wydajniejsze procesory, efektywniejsze środki transportu i skuteczniejsze lekarstwa. Tytuł badań mówi sam za siebie: ‘Kanibalizacja’ przedsiębiorczości w USA.

Pozostajemy w temacie wynagrodzeń w korporacyjnej Ameryce. Roger Lowenstein sugeruje, że polityka wynagrodzeń powróciła już do złotych czasów sprzed kryzysu finansowego.

Interesujący tekst w The Atlantic o sporych różnicach w odsetku mieszkańców posiadających paszporty w poszczególnych stanach USA:

Za The Atlantic

Za The Atlantic

Które cechy gwarantują sukces? Wzrastająca liczba badań, z przełomowymi badaniami Andersa Ericssona (w skrócie: 10 000 godzin systematycznych ćwiczeń wystarcza by opanować daną czynność na profesjonalnym poziomie) wskazuje na istotne znaczenie wytrwałości.

Problemem nie jest to, że w 1999 roku Jim Glassman napisał książkę Dow 36 000, w której przewidywał, że Dow Jones wkrótce osiągnie 36 000 punktów. Martwi natomiast fakt, że Glassman znajduje przyczyny niepowodzenia swojej prognozy wszędzie, tylko nie w samej prognozie. Brett Arends, podobnie jak ja, nie ma nic przeciwko ludziom, którzy się mylą lecz nie szanuje i nie ufa ludzi, którzy nie są w stanie przyznać się do pomyłki.

A co Wy interesującego przeczytaliście?