Wczoraj opublikowałem interaktywną mapę sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej. Dziś polecam podobną prezentację dla USA, także na stronach The Economist.

Polecony tydzień temu przez IIS fragment programu 60 minut w telewizji CBS podejmujący kwestię prawnego bałaganu na rynku kredytów hipotecznych w USA. Problem hipotecznego bałaganu poruszałem na blogu. Zwróciłem też uwagę na ważny wyrok w tej sprawie wydany przez Sąd Najwyższy w Massachusetts. Z poniższego dokumentu wynika, że liczba niekompletnych dokumentacji hipotecznych może sięgać setek tysięcy a nawet milionów oraz, że w wielu przypadku problem nie dotyczy niechlujnego prowadzenia dokumentacji lecz jej świadomego fałszowania. Koniecznie trzeba zobaczyć:

Artykuł nawiązujący do wspomnianych na blogu badań, które wykazały, że używanie siły woli do odłożenia konsumpcji przyjemności negatywnie wpływa na produktywność. Co myślicie o idei, że dla większości ludzi siła woli jest ograniczonym zasobem i jej używaniem w jednej dziedzinie życia ogranicza jej zasoby w innych dziedzinach życia?

Osoby narzekające na jakość debaty budżetowej w Polsce powinny zapoznać się z planem budżetu zaprezentowanym przez republikańskiego kongresmena Paula Ryana, który jest szefem Komitetu Budżetu Izby Reprezentantów. Co ciekawe, sam plan byłby niekonstytucyjny gdyby Kongres przyjął poprawkę do Konstytucji, którą forsują Republikanie w zamian za zgodę na podniesienie limitu długu federalnego, a która zakłada, że wydatki budżetowe muszę być niższe niż 18% PKB w roku kalendarzowym poprzedzającym rok fiskalny. Oto kilka faktów związanych z Drogą do Prosperity, jak Ryan nazwał swój plan:

  • przy obliczaniu wpływu planu na deficyt budżetowy Ryan nakazał Kongresowemu Biurowi Budżetowemu pominięcie skutków reform dla dochodów budżetu i wyłączne skupienie się na skutkach cięć wydatków
  • reforma podatkowa Ryana, według The Tax Policy Center, przyniesie najbogatszemu 1% podatników 117% wszystkich korzyści z obniżki podatków – to nie żart – dla 95% podatników wielka obniżka podatków Ryana oznaczać będzie… wyższe podatki
  • towarzysząca planowi Ryana prognoza makroekonomiczna Heritage Foundatian zakłada, że dzięki planowi Ryana bezrobocie w USA spadnie do 2,8% w 2021 a więc do poziomu ostatnim razem obserwowanego w USA w czasie wojny koreańskiej (2,9%)
  • ta sama analiza Heritage Foundatian zakłada, że w przypadku podatków dochodowych USA są po złej stronie krzywej Laffera
  • zdecydowana większość oszczędności budżetowych do 2020 roku wynika z zakotwiczenia nieobowiązkowych wydatków budżetowych (wszystkiego poza służbą zdrowia i systemem emerytalnym) a udział tych wydatków ma spaść z 12% PKB w 2010 roku do 6% w 2022 roku, przy czym wydatki militarne nie mają podlegać jedynie symbolicznej redukcji – jak Ryan zamierza osiągnąć tak gigantyczne cięcia pozostaje jego słodką tajemnicą

W tej sytuacji nie mógłbym nie polecić wiekopomnej analizy skutków cięć podatkowych Busha dla amerykańskiej gospodarki w USA, którą Heritage Foundation sporządziła w 2001 roku.

Coś dla tych, którzy uważają, że intelektualna materia, którą zajmują się ekonomiści jest kompletnie nieprzydatna w codziennym życiu. Specjalista od teorii gier, Alvin Roth, usprawnił wiele algorytmów transakcyjnych, które nie mogły skorzystać z ceny jako miernika wartości. Roth zajmował się między innymi programem zarządzającym transplantacją nerek w USA oraz programem przydzielającym absolwentów szkół medycznych do ich pierwszego stażu lekarskiego.

Wykres dnia pokazuje odsetek głównych upraw w USA, które powstają z genetycznie modyfikowanych nasion:

Za The Atlantic

Za The Atlantic

A co Wy interesującego przeczytaliście?