Porcja linków na sobotę:

Wykres tygodnia. The Economist podaje kto finansuje bailout w Strefie Euro i kto został do tej pory jego beneficjentem:

Za The Economist

Za The Economist

Także z The Economist interaktywna mapa gospodarek Unii Europejskiej. W prezentacji znajdują się dane o reżimie walutowym, PKB per capita, stopie bezrobocia, poziomie długu publicznego i deficytu publicznego, średniej zapadalności długu publicznego oraz zmianie PKB w 2009 i 2010 roku:

Coś dla wszystkich, którzy powątpiewają w atmosferę ignorancji szerzącą się w amerykańskim społeczeństwie i w jego elitach: W czasie debaty ateistyczno-teistycznej, gwiazda telewizji Fox News, Bill O’Reilly, powiedział, że pływy morskie są dla niego wystarczającym powodem do przyjęcia postawy teistycznej: Powiem Ci dlaczego religia nie jest oszustwem, w mojej opinii. Po przypływie następuje odpływ. Nigdy nie ma pomyłki. Nie można tego wytłumaczyć. Nie wiadomo skąd się bierze przypływ. W oryginale: I’ll tell you why (religion) is not a scam, in my opinion. Tide goes in, tide goes out. Never a miscommunication. You can’t explain that. You can’t explain why the tide goes in. Najzabawniejsze jest jednak to, że jego dyskutant, David Silverman, przewodniczący Grupy Amerykańskich Ateistów odpowiedział: Nie ma znaczenia, że nie można tego wyjaśnić. Nie oznacza to, że niewidzialny, magiczny byt steruje przypływami i odpływami. Tak wygląda debata publiczna w USA, w 2011 roku.

Atmosfera ignorancji dociera także do Polski. Z najnowszych badań Biblioteki Narodowej wynika, że:

  • 33% osób uczących się i studiujących nie miała przez rok kontaktu z żadną książką
  • 25% osób z wyższym wykształceniem nie przeczytało ani jednej książki w ostatnim roku
  • 20% osób z wyższym wykształceniem przez miesiąc poprzedzający sondaż nie przeczytało tekstu dłuższego niż trzy strony

Z drugiej strony:

  • 12% Polaków czyta więcej niż 7 książek rocznie (w 2004 roku wskaźnik ten sięgał 24%)
  • 5% Polaków czyta więcej niż 24 książki rocznie, czyli dwie książki w miesiącu

Interesujący tekst o tym, że czarny rynek meteorytów zagraża badaniom naukowych

Bardzo długi, wypełniony faktami, tekst o spuściźnie, którą na brazylijskiej scenie politycznej zostawił po sobie prezydent Lula. Interesujący fakt o brazylijskich wyborach: pod względem kosztów, które ponoszą kandydaci to drugie najdroższe wybory na półkuli zachodniej (po USA). W 1996 roku Clinton wydał 43 mln USA na kampanię prezydencką. W 1994 roku, Cardoso wygrał wybory prezydenckie w Brazylii dzięki kampanii kosztującej 41 mln USD.

Związek zawodowy pracodawców w działaniu: na szkoleniach zorganizowanych przez Ogólnopolskie Zrzeszenie Pracodawców Transportu Drogowego jeden z instruktorów instruował kierowców tirów by powodowali wypadek tak, aby kierowcy osobówek w nich uczestniczący ‘nie spier….li’. Kierowcy TIR-ów mają więc ‘walić po osobówce’, bo jest ‘poniżej nóg’. Obejrzyjcie sobie:

A co Wy interesującego przeczytaliście?