Muszę przyznać, że nie sądziłem, że w Sports Illustrated znajdę coś interesującego poza specjalną edycją magazynu: Swimsuit Issue z jej urokliwymi okładkami. Okładkami, które zostały wciągnięte przez machinę analizy inwestycyjnej, która stworzyła Sports Illustrated Swimsuit Issue Indicator. Analitycy Bespoke wyliczyli, że indeks S&P 500 osiąga wyższe stopy zwrotu (10,7%) w latach, w których na okładce Swimsuit Issue znajduje się amerykańska modelka niż w latach, w których na okładce występuje modelka spoza USA (8,2%). Tak jakby ceny masła w Bangladeszu nie wystarczały.

Wróćmy jednak do interesujących rzeczy w Sports Illustrated. W marcu 2009 ukazał się w SI artykuł pod tytułem: How (and Why) Athletes Go Broke. Pablo Torre podał w nim następujące dane:

  • dwa lata od zakończenia zawodowej kariery 78% graczy ligi NFL (futbolu amerykańskiego) ogłasza bankructwo lub znajduje się w poważnych trudnościach finansowych z powodu braku pracy lub rozwodu
  • pięć lat od zakończenia zawodowej kariery, 60% graczy ligi NBA (koszykówki) jest niewypłacalna

Naturalnie, gwiazdy sportu są szczególnie narażone na problemy finansowe ze względu na fakt, że szczyt zarobków przypada w ich wypadku w bardzo młodym wieku a bardzo szybko po nim następuje drastyczne obniżenie dochodów. Z drugiej strony, są to przecież ludzie, którzy w szczycie zarobków zarabiają często miliony dolarów. Jakie błędy popełniają?

Zdecydowana większość gwiazd sportu nie dysponuje elementarną wiedzą z dziedziny zarządzania finansami osobistymi i zarządzania inwestycjami. Jeszcze większym problemem jest fakt, że zdecydowana większość sportowców nie przejawia zainteresowania zdobyciem takiej wiedzy.

Gwiazdy sportu przekazują zarządzania swoimi finansami innym ludziom. Rodzi to szereg problemów, co więcej, po zatrudnieniu doradców zupełnie tracą zainteresowanie stanem swoich finansów. Z przekazaniem zarządzania finansami osobistymi wiążą się trzy kwestie:

  • konieczność płacenia prowizji
  • problem kompetencji osób, którym przekazuje się zarządzanie
  • kwestia uczciwości osób, które zajmują się zarządzaniem finansami

Dwa ostatnie problemy stają się naprawdę poważne gdy kryterium wyboru doradców finansowych stają się więzy rodzinny czy przyjacielskie a nie obiektywne  czynniki takie doświadczenie czy referencje.

Torre zwraca uwagę na inny problem: przywiązanie do inwestowania w realny biznes. Bezpośrednie inwestowanie w realne przedsiębiorstwa (restauracje, kluby fitness, sklepy sportowe, etc) wydaje się dużo bardziej atrakcyjne niż inwestowanie na rynku publicznym. Tymczasem, inwestowanie w stylu private equity, choć ma swoje zalety, niesie też ze sobą wiele niedogodności i niebezpieczeństw.

W przypadku gwiazd sportu, dużą rolę w kreowaniu problemów finansowych odgrywa też strona wydatkowa. Czytelnicy bloga pamiętają zapewne, że polecam skupić się na stronie dochodowej i maksymalizować poziom dochodów wychodząc z założenia, że ludzie stają się bogaci dzięki temu, że dużo zarabiają (warunek konieczny) a nie dzięki temu, że mało wydają. Nie oznacza to zupełnego ignorowania poziomu wydatków i rezygnacji z oszczędności – raczej właściwe ustalenie priorytetów. W przypadku sportowców, to rozdęta strona wydatkowa domowego budżetu często decyduje o problemach finansowych. Zwłaszcza wtedy gdy dominują w budżecie wydatki stałe a dostosowanie wydatków do nowej sytuacji finansowej po zakończeniu zawodowej kariery jest niemożliwe. Na przykład, w pozwie rozwodowym z 2008 roku Shaquille O’Neal oszacował swoje miesięczne wydatki na 0,9 mln USD.

Ostatnią przyczyną problemów finansowych gwiazd sportu, którą zajmuje się tekst w SI jest… rozwód. Niewiele osób to sobie uświadamia, ale dla wielu osób najkosztowniejszą inwestycją staje się nieudane małżeństwo.

Co myślicie o tych błędach w zarządzaniu finansami osobistymi?