Porcja linków na sobotę, zdominowana przez bezpieczeństwo, ryzyko i bin Ladena.:

Bruce Schneier o rzeczywistym bezpieczeństwie i poczuciu bezpieczeństwa. Już w drugiej minucie prezentacji Schneier trafia w sedno gdy zauważa, że z ekonomicznego punktu widzenia pozyskiwanie bezpieczeństwa zawsze jest transakcją, w której coś (pieniądze, czas, fundamentalne wartości) wymienia się za bezpieczeństwo. Stąd pytania o działanie zapewniające bezpieczeństwo nie powinny koncentrować się na tym ‘czy jest bezpieczniej’ ale na tym ‘czy zdobycie tej ilości bezpieczeństwa było warte poniesionych kosztów’. Na czym polega problem według Schneira? Jako ludzkość uczyliśmy się dokonywać wyborów w kwestii bezpieczeństwa w zupełnie innym kontekście niż, w którym podejmujemy je teraz. Warto obejrzeć:

Schneier zwraca uwagę na kilka błędów poznawczych związanych z oceną bezpieczeństwa:

  • skłonność do przeszacowywania spektakularne ryzyka o małym prawdopodobieństwie (katastrofa nuklearna) i niedoszacowania zwyczajnego ryzyka o dużym prawdopodobieństwie (rak płuc)
  • ryzyko czegoś nieznanego wzbudza większy niepokój niż ryzyko czegoś znanego (boimy się na przykład rzadkich chorób bardziej niż popularnych)
  • spersonalizowane ryzyko wydaje się większe niż ryzyko anonimowe
  • ludzie ignorują ryzyko w sytuacjach, w których mają wrażenie sprawowania kontroli nad sytuacją (palenie tytoniu) i przeszacowują ryzyko w sytuacjach, które są poza ich kontrolą (zabieg chirurgiczny)
  • heurystyka dostępności – przypisujemy większe prawdopodobieństwo zdarzeniom, które łatwo przywołać do świadomości, łatwo wyobrazić co w połączeniu z modelem funkcjonowania mediów masowych powoduje totalne skrzywienie percepcji ryzyka
  • ludzie mają problem z małymi i wielkimi liczbami – widzimy różnicę pomiędzy ryzykiem 1 do 10 a 1 do 10 000, różnica pomiędzy 1 do miliarda a 1 do biliona umyka naszej uwadze

Wykres dnia, liczba wiadomości wysyłanych w serwisie Twitter, wieczorem pierwszego maja (czasu amerykańskiego). Nawet 5 000 na sekundę:

Za Flowing Data

Za Flowing Data

New York Times o tym, czy w ataku na bin Ladena amerykańska armia użyła helikopterów z technologią stealth?

Interesujący tekst o oddziale Navy SEAL, który dokonał egzekucji bin Ladena.

Na początku 2009 roku pisałem o rozmieszczanych w miejscach publicznych defibrylatorach, które przynajmniej w USA okazują się bardzo efektywnym kosztowo narzędziem ratowania ludzkiego życia. Jakiś czas temu trafiłem na tekst o pierwszej osobie w Polsce, której uratowano życie umieszczonym w publicznym miejscu, galerii handlowej, defibrylatorze.

Interesujący tekst o zwyczaju żucia tytoniu w Indiach i ryzyku nowotworu jamy ustnej.

Na zakończenie, wizualizacja problemu związanego ze spadkiem populacji pszczół.

A co Wy interesującego przeczytaliście?