Porcja linków na niedzielę:

Zdecydowanie najbardziej inspirującą idea, na którą trafiłem w tym tygodniu. Czy pozostającą poza naszym zasięgiem algorytmiczna personalizacja Internetu (personalizacja wyszukiwarek, podajników wiadomości, etc) sprawia, że żyjemy w bąblu, otoczeni odfiltrowanymi przez maszynę informacjami? W gruncie rzeczy, możemy nawet sobie nie zdawać sprawę z tego co jest na zewnątrz tego bąbla. Twórca Facebooka, Mark Zuckerberg, nieświadomie opisał patologię personalizacji w Internecie gdy w wywiadzie pozwolił sobie na stwierdzenie, dotyczące funkcji news feed na Facebooku: wiewiórka umierająca przed Twoim domem może być istotniejsza dla Ciebie niż ludzie umierający w Afryce.

Personalizacja informacji jest z jednej strony jedyną sensowną reakcją na smog informacyjny drastycznie obniżający naszą efektywność intelektualną. Trudno jednak nie zgodzić się z Eli Pariserem gdy punktuje zagrożenia związane z tym zjawiskiem. Nie można przecież ignorować faktu, że algorytmy personalizujące informacje ograniczają nas intelektualnie. Zachęcam do obejrzenie prezentacji Parisera z Ted Talks i przeczytania wywiadu z nim.

Facebook płaciło firmie z sektora public-relations do prowadzenia czarnej kampanii marketingowej skierowanej w Google, a skoncentrowanej na problemie łamania przez Googla prywatności użytkowników produktów Google. Przedstawiciele firmy między innymi zachęcani wpływowego blogera do napisania artykułu wymierzonego w Google i obiecywali pomoc w promocji tego tekstu.

Federal Reserve Bank of Kansas City o sytuacji na rynku ziemi rolnej w środkowych USA. W pierwszym kwartale 2011 roku ziemia rolna w dystrykcie tego banku zdrożała o 20% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2010 roku. To są niemalże poziomie z 2008 roku.

Inspirujące spojrzenie na trading: angażująca emocjonalnie i intelektualnie wieloosobowa gra strategiczna perfekcyjnie odwzorowująca rzeczywistość, rozgrywana realnymi pieniędzmi. Myślę, że część osób zawodowo zajmujących się inwestowaniem czy tradingiem (czyli, krótkoterminową spekulacją) uzna artykuł za infantylny. Mnie zainspirował on do zastanowienia się kiedy przestałem poświęcać czas komputerowym grom strategicznym i muszę przyznać, że stało się to w tym samym czasie, w którym zająłem się inwestowaniem. Myślę, że nie chodzi o kwestię dostępności czasu (mam całkiem sporo czasu) lecz to, że moja obecna praca w pewien sposób zaspakaja te emocjonalne potrzeby, do których apelowały Championship Manager, Capitalism czy Victoria. To chyba dobrze świadczy o pracy, nie?

Świetny tekst o tym dlaczego tak niewiele osób z Wall Street, w oczach opinii publicznej odpowiedzialnych za kryzys finansowy, poniosło odpowiedzialność karną. Dyskusja o tym toczyła się na blogu przy okazji tekstów o opcjach walutowych. Roger Lowenstein argumentuje, że w sektorze finansowym głupota i nadmierny apetyt na ryzyko nie są przestępstwami. Lowenstein podaje przykład operacji Repo 105. To mechanizm, w którym Lehman Brothers sprzedawał pod koniec kwartału część posiadanych aktywów z zobowiązaniem się do odkupienia ich na początku nowego kwartału. Te operacje zmniejszały wielkość aktywów i pasywów Lehmana a więc zmniejszały jego dźwignię finansową. Te działania sprawiały więc, że Lehman wydawał się inwestorom mniej ryzykowną inwestycją niż był nią naprawdę.  Lowenstein zwraca uwagę na dwa problemy:

  • Repo 105 było legalne, to była dziura prawna w zasadach rachunkowości ale jej wykorzystanie było legalne
  • operacje Repo 105 obniżały lewar na jakim operował Lehman z 17 do 15 – rzecz w tym, że 15 to także bardzo wysoka wartość

By skazać kogokolwiek z pracowników Lehmana za stosowanie Repo 15 należałoby więc udowodnić rozmyślny zamiar oszukania inwestorów a to nie jest łatwe.

Lista 26 najatrakcyjniejszych miast na świecie dla biznesu, życia i innowacyjności.

Fantastyczne zestawienie cykli życia artykułów elektronicznych. Wykresy pokazują średnią cenę i średnią roczną sprzedaż urządzenia w okresie od jego wprowadzenia na rynek do upowszechniania, a w przypadku niektórych urządzeń do wyparcia z rynku. Poniżej, w ramach wykresu dnia, zestawienie dla osobistych urządzeń telekomunikacyjnych:

Za Washington Post

Za Washington Post

A co Wy interesującego przeczytaliście?