Porcja linków na niedzielę:

Jedwabny szlak XXI wieku – czyli do czego może doprowadzić anonimowa sieć internetowa (Tor) i anonimowy system płatności wirtualną walutą (bitcoin). To oczywiste: do elektronicznego handlu narkotykami i innymi zakazanymi substancjami. Czytelnik bloga podesłał mi odnośnik do tekstu w Wired. Zastanawiam się czy zgodnie z moimi domysłami, wraz z rozwojem czarnego rynku w gospodarce bitcoinowej zainteresowanie bitcoinem wykażą właściwe organa amerykańskiej administracji.

A jeśli do walki z narkotykami amerykańskie władze podchodzą równie poważnie jak do walki z terroryzmem to rządowa interwencja na rynku bitcoina jest kwestią czasu. Interesujący tekst w New York Times o alokacji zasobów operacyjnych FBI na przykładzie zainteresowania, jakie FBI poświęciło pewnemu anarchiście z Teksasu. Lepsze to niż deszyfrowanie tajnych przekazów Al-Kaidy w sygnale telewizyjnym czy nie?

Wskaźniki rynkowe (rynek akcyjny, obligacje i CDS), monetarne (nominale i realne stopy procentowe) i gospodarcze (inflacja konsumencka, stopa bezrobocia i produkcja przemysłowa – dlaczego nie ma PKB? – T.) dla kilkudziesięciu najważniejszych gospodarek na świecie, w tym dla Polski, w jednej gigantycznej tabeli:

Za Business Insider

Za Business Insider

Interesujące spojrzenie na ekonomiczną efektywność kary śmierci. Skala formalnych wymogów, które oskarżenie musi spełnić by skazać przestępcę na śmierć sprawia, że dożywotnie więzienie staje się opcją po prostu tańszą. Chciałbym zobaczyć zagregowane dane zamiast danych anegdotycznych z artykułu.

Fantastyczne podsumowanie naturalnego eksperymentu, który przeprowadziła Wikipedia badając skuteczność różnych form reklamy (różnych banerów reklamowych) akcji dobroczynnej wspierającej projekt Wikipedia. Siła optymalizacji przekazu w Internecie w działaniu.

Interesujący tekst o percepcji ryzyka i błędach poznawczych popełnianych przy ocenie zagrożenia. Niektóre z nich omówiłem już na blogu.

Za David Ropeik

Za David Ropeik

Opodatkowanie efektów zewnętrznych związanych z niszczeniem środowiska naturalnego to jedna z alternatyw obecnego systemu fiskalnego lub sposób na jego uzupełnienie. Poniższy wykres pokazuje udział podatków ekologicznych w wpływach podatkowych ogółem w poszczególnych państwach. Nie znam metodologii zestawienia dlatego powstrzymam się od komentarza.

Za Washington Post

Za Washington Post

Interesujący tekst w Slate o optymalnej, z punktu widzenia amerykańskiego gospodarki, polityce imigracyjnej. Zdaniem autora tekstu powinna się ona sprowadzać do rozkładania czerwonego dywanu dla wysoko wykwalifikowanych i wykształconych pracowników i przedsiębiorców z zagranicy.

A co interesującego Wy przeczytaliście?