Porcja linków na sobotę:

Interesujący tekst w The New York Review of Books na temat kontrowersji związanych z lekami psychoaktywnymi. Artykuł omawia między innymi książkę Irvinga Kirscha pod tytułem: The Emperor’s New Drugs: Exploding the Antidepressant Myth. Motywem przewodnim tej książki jest idea, że leki antydepresyjne nie są w swoim działaniu istotnie bardziej efektywne od placebo przy niedających się ignorować efektach ubocznych. Takich jak w przypadku Zyprexy.

Księgosusz, czyli pomór bydła został uznany za drugą chorobę po ospie prawdziwej, która została eradykowana z powierzchni Ziemi. Zwycięzcami, podobnie jak w przypadku ospy prawdziwej, okazały się szczepionki.

Fascynujące zestawienie pokazujące zatrudnienie w poszczególnych zawodach w USA, w latach 1850-2000, z podziałem na mężczyzn i kobiety.

Dwadzieścia dwa wykresy ekonomiczne, zajmującego się głównie nierównościami ekonomicznymi w USA.

Jest taka anegdota opisująca różnicę pomiędzy horyzontami czasowymi, w których planują chińscy i zachodni politycy. Były chiński premier, zapytany na początku lat 70’ o to jak ocenia skutki Rewolucji Francuskiej miał odpowiedzieć, że jest za wcześnie by wyrazić opinie. Rzecz w tym, że Zhou Enlai najprawdopodobniej odpowiadał na pytanie o skutki protestów studenckich w Francji w maju 1968 roku. To drobne nieporozumienie zrodziło wspaniałą anegdotę.

The Economist o tym, że ikona prawicy we Włoszech, Silvio ‘Bunga, Bunga’ Berlusconi jest politykiem, który przegrał przyszłość Włoch.

Interesujący tekst o spółkach, które założyciele Groupona, Eric Lefkofsky i Brad Keywell, wcześniej wprowadzili na rynek publiczny. Jednym zdaniem: spółki radzą sobie przyzwoicie ale nie są to ‘następcy Google czy Amazona’.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd stworzyła poradnik dla inwestorów zainteresowanych inwestowaniem w spółki powstałe w wyniki odwrotnych przejęć. O tym firmach zrobiło się głośno z powodu kilku skandali związanych z oszukańczymi raportami finansowymi. Ostatni skandal związany jest z firmą Sino-Forest. Porady SEC sprowadzają się do zdania: nie bądź głupszy niż ustawa przewiduje.

Wykres dnia: wydatki militarne na świecie (o wydatkach militarnych i wzroście gospodarczym pisałem na blogu), czyli USA i reszta świata:

Za Daily Chart

Za Daily Chart

A co Wy przeczytaliście ostatnio?