Porcja linków na niedzielę:

Czy proste ćwiczenia kognitywne mogą zwiększać inteligencję? Istnieją badania naukowe sugerujące, że ćwiczenia zwiększające naszą pamięć operacyjną mogą poprawić płynną inteligencję.

Interesujący reportaż fotograficzny z Nigerii: Cena ropy

W 2009 roku, sprzedano lub wydzierżawiono w Afryce około 60 mln hektarów – czyli obszar o powierzchni Francji. Dla amerykańskich, europejskich i azjatyckich korporacji, rządów i funduszy inwestycyjnych ziemia uprawna w Afryce stała się kolejną okazją inwestycyjną. Trudno się temu dziwić skoro roczna dzierżawa hektara ziemi rolnej możliwa jest już od kilku dolarów. Daleki jestem od krytykowania takich transakcji z powodów ideologicznych – inwestycje w rolnictwo mogą przynieść wiele korzyści państwom goszczącym. Mogą tworzyć miejsca pracy, umożliwiać transfer technologii, poprawiać bilans handlowy. Wszystko zależy od warunków, na których zawierane są transakcje. Jeśli są to jednak  postanowienia przypominające kontrakty naftowe zawierane w Afryce to niewiele dobrego z nich wyniknie.

Na blogu You Are Not So Smart opublikowano interesujący artykuł o ‘potężnych’ mechanizmach dbających o to abyśmy nie zmieniali swoich ugruntowanych poglądów. Okazuje się, że zetknięcie się z argumentami przeczącymi naszym przekonaniom… może je umocnić. Badania wykazały na przykład, że po lekturze sprzecznych z deklarowanymi poglądami sprostowań artykułów prasowych zwiększało się przekonanie o poprawności deklarowanych opinii. Najbardziej zaskakują rezultaty badań, które wskazują, że ideologiczne skrzywienie w ocenie faktów nie zmniejsza się wraz z poziomem wiedzy o zagadnieniu – wręcz przeciwnie! Niepokojące są także wyniki eksperymentu sugerujące, że ludzie po zapoznaniu się z naukowymi dowodami sprzecznymi z ich poglądami w jednej dziedzinie, byli bardziej skłonni do odrzucania naukowego konsensusu w innych dziedzinach.

Świetny artykuł na Gawker pozbawiający złudzeń co do faktu, że przynajmniej Dolina Krzemowa jest oazą merytokracji gdzie zdolności i ciężka praca zastępują rodzinne pieniądze i wpływy. Bogaty tatuś pracujący w bankowości inwestycyjnej też jest atutem w staraniach o posadę w Facebooku.

Dwie minuty progresywistycznej propagandy o stanie amerykańskiej gospodarki i przyczynach obecnej sytuacji:

Istnieje zdumiewające podobieństwo pomiędzy odpływem środków z depozytów w greckich bankach w 2011 roku a tym samym zjawiskiem w Argentynie w 1999 roku. Podobieństwo rozciąga się na napływ środków do depozytów w cypryjskich i urugwajskich bankach w 2011 roku i 1999 roku.

Jeszcze jedna baza danych pokazująca ekspozycję na grecki dług publiczny. Tym razem przygotowana przez analityków Barclays:

ekspozycja na Grecje - Barclays

Za FT Alphaville

A co Wy interesującego przeczytaliście?