Porcja linków na sobotę:

Jon Stewart o sytuacji w Grecji. Trzeba tylko pamiętać, że udział currency swaps w maskowaniu greckiego deficytu był niewielki, informacje o słabej sytuacji budżetowej w Grecji były łatwo dostępne (w czasach boomu były ignorowane, w czasach krachu zasłoniły je bardziej palące problemy, a informacje o potencjalnej ekspozycji na zdarzenie kredytowe Grecji wskutek wystawiania przez banki credit default swaps przenikają na rynki kapitałowe.

To było komediowe ujęcie problemów z credit default swaps na grecki dług rządowy. Financial Times napisał o sprawie w poważnym tonie. Europejscy politycy i bankierzy robią wszystko by potencjalne rolowanie greckiego długu nie zostało uznane za zdarzenie kredytowe i nie uaktywniło zobowiązań związanych credit default swap. Dlaczego? Wiele europejskich banków wystawiało CDS na grecki dług rządowy. W przypadku uznania rolowania lub innej formy restrukturyzacji greckiego długu za zdarzenie kredytowe musiałyby wypełnić swoje zobowiązania i dokonać płatności na rzecz nabywających CDS. To jest moral hazard w czystej postaci. Jaki jest sens istnienia rynku credit default swaps, skoro wystawiający ubezpieczenia z opłacanymi przez siebie politykami, o przepraszam, to nie leży w zachodniej kulturze biznesowej, z lobbowanymi przez siebie politykami ustalają co jest a co nie jest zdarzeniem kredytowym?

Tylko ponadpartyjna zgoda powołuje do istnienia i utrzymuje najgłupsze i najbardziej nieefektywne działania rządu. Trudno o lepszy przykład takiej polityki niż dotowanie etanolu z kukurydzy w USA. Około 40% uprawianej w USA kukurydzy przeznacza się na produkcję etanolu (około 40% trafia na paszę dla zwierząt, pozostałe dla konsumpcji ludzkiej w przeróżnych formach).  Kongres bezpośrednio subsydiuje etanol (45 centów na galon), broni amerykański rynek przed tańszym i bardziej efektywnym w produkcji etanolem brazylijskim za pomocą ceł. Ta ponadpartyjna polityka jest tak skuteczna, że USA… eksportuje subsydiowany etanol i sprowadzają ropę, którą ten etanol miał zastąpić.

Każdy galon etanolu na rynku kosztuje amerykańskiego podatnika $1,78 w subsydiach i utracie wpływów z opodatkowania benzyny. A to wszystko za paliwo o bardzo niskiej efektywności energetycznej i dyskusyjnych efektach klimatycznych.

Fenomenalny artykuł o człowieku, który w kilkanaście lat zdefraudował 40 miliardów dolarów. Jefri Bolkiah, brat sułtana Brunei przez dwie dekady był królem życia co kosztowało zasobne w ropę naftową Brunei miliardy dolarów.

Interesujący artykuł o informatykach, którzy wyłączyli Rustock – odpowiedzialny za niemal połowę rozsyłanego na świecie spamu.

The Atlantic o biznesowym sukcesie firmy Netflix, największym dostawcy treści video w Ameryce Północnej. Czy jest polski odpowiednik takiej usługi? Tutaj jest wykres notowań Netflix na Nasdaqcena spółka wzrosła z 19 USD w październiku 2008 roku do 250 USD obecnie.

Recenzja książki The Storm of War w New York Times, w której autor zastanawia się czy Hitler mógł wygrać drugą wojnę światową.

Wykres dnia, indyjskie ekwiwalenty PKB per capita. To część interaktywnych map i wykresów pokazujących ekwiwalenty indyjskich stanów w postaci niepodległych państw w kategoriach: wielkość PKB, PKB per capita i ludność. O ile chińskie ekwiwalenty, zwłaszcza te prognozowane, dotyczące wielkości PKB i PKB per capita (tutaj i tutaj), skłaniały do przekonania o rodzącej się potędze Państwa Środka to poniższy wykres budzi we mnie myśl ‘ależ te Indie są biedne’:

Za Daily Chart

Za Daily Chart

A co Wy interesującego przeczytaliście?