Porcja linków na niedzielę:

Wykresy pokazujące zachowanie trzech, najbardziej wiarygodnych zdaniem Barry Ritholtza, wskaźników wyprzedzających koniunkturę gospodarczą. Ritholtz, autor bloga Big Picture, wymienił:

Dwa spojrzenia na ostatnią decyzję The International Energy Agency o uwolnieniu i skierowaniu na rynek 60 mln baryłek ropy naftowej. 50% z tej wielkością ‘uwolnią’ USA ze Strategic Petroleum Reserve, 30% europejscy członkowie IEA a 20% członkowie IEA z rejonu Pacyfiku. Warto tylko przypomnieć, że 60 mln baryłek to zaledwie 80% dziennego, globalnego wydobycia ropy naftowej (crude oil).

John Melloy wskazuje na duży udział ‘polityki’ w tej decyzji, którą wiąże z naciskami prezydenta Obamy. Powołuje się także na opinie traderów z rynku ropy naftowej, którzy twierdzą, że pod względem market timingu był to bardzo dobrych ruch.

Gregor Macdonald argumentuje, że decyzja IEA odsłania ‘ciemną stronę’ rynku ropy naftowej:

  • konflikt w Libii zmiótł z rynku istotne ilości ropy
  • niezdolność Arabii Saudyjskiej do zastąpienia ‘brakującej’ libijskiej ropy wydobyciem z wykorzystaniem wolnych mocy wydobywczych (spare capacity)
  • brak wolnych mocy wydobywczych w państwach naftowych poza OPEC

Innymi słowy, decyzja IEA wskazuje na istnienie fundamentalnych napięć na rynku ropy naftowej.

Sylwetka Michele Bachmann, jednej z liderek ruchu Tea Party i jednej z potencjalnych kandydatek Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2012 roku. Intrygujący tekst w Rolling Stone.

W miasteczku Garden Grove w Kaliforni zainstalowano kilka lat temu laserowe czytniki prędkości wyświetlające aktualna prędkość pojazdu poprzedzoną napisem: Twoja prędkość. Zainstalowano je nad znakami ograniczenia prędkości w strefach szkolnych. Po zainstalowaniu tych urządzeń przeciętna prędkość spadła o 14%. To o tyle fascynujące, że działanie tych urządzeń nie kreowało żadnych potencjalnych, negatywnych konsekwencji dla kierowców (takich jak kara finansowa czy mandat). Co więcej, praktycznie każdy kierowca mógł w ułamku sekundy sprawdzić swoją prędkość na desce rozdzielczej. A mimo to laserowe czytniki prędkości zdołały obniżyć przeciętną prędkość. Interesujący artykuł w Wired o potencjalnych korzyściach społecznych z masowego wykorzystania pętli przyczynowo-skutkowej.

The Atlantic o tryumfie alternatywnej medycyny (New-Age medicine).

Dwa artykuły z archiwum:

Interesujący tekst o tym dlaczego niektóre spółki giełdowe (na przykład Google, Apple i Netflix) nie decydują się na split akcji mimo tego, że cena ich akcji wynosi kilkaset dolarów. Zwróciłem już uwagę, że wysoka cena akcji Google i Apple to powód, dla którego spółki te nie znajdują się w indeksie Down Jones Industrial Average.

The Economist o tym jak długo Google wyznaczać będzie trendy w rewolucji technologicznej.

Wykres dnia, pokazujący globalny przepływ energii, od źródeł energii przez metody konwersji po praktyczne zastosowania:

Za Big Picture

Za Big Picture

A co Wy interesującego przeczytaliście?