Porcja linków na niedzielę:

Tim Harford wygłosił niedawno bardzo inspirujący wykład o tym jakie straty przynosi ludzkości i poszczególnym osobom ‘kompleks Boga’. Harford zwraca uwagę na korzyści z posługiwania się mechanizmem planowanych ‘prób i błędów’ przy szukaniu optymalnych rozwiązań. Warto obejrzeć:

Bespoke przypomniał jak słabo w ostatnim czasie spisywały się główne europejskie indeksy giełdowe.

Interesujące dane statystyczne dotyczące raportów giełdowych amerykańskich spółek. Okazuje się, że są firmy masowo produkujące raporty i firmy bardzo powściągliwe w komunikacji z rynkiem. Takie badania to interesujący temat na pracę licencjacką/magisterską.

Nie miałem pojęcia, że zarządzanie marką Kubuś Puchatek jest tak trudne. Stawka jest spora: w ostatnich 5 latach sprzedaż gadżetów związanych z Kubusiem Puchatkiem przekroczyła 5,5 mld USD. Interesujący tekst w New York Times, że Kubuś Puchatek nie pozwala się Disneyowi zmodernizować według opracowanego dla innych bajek schematu.

Marathon Oil był prekursorem. Teraz jego drogą podąża ConocoPhillips. Czy era pionowo zintegrowanych korporacji naftowych dobiega końca? Coraz więcej analityków dostrzega korzyści z podziału na upstream (E&P – eksploracja i produkcja) i downstream (przetwórstwo i dystrybucja produktów rafinacji). Przykład Marathon Oil jest zachęcający. W kilka tygodni po podziale kapitalizacja dwóch powstałych firm o 60% przekracza kapitalizację zintegrowanego Marathon Oil.

Najnowszy i ostatni film sagi o Harrym Potterze zarobił w pierwszy weekend 169 mln USD. To dobry pretekst by przypomnieć najbardziej popularne kinowe serie:

To jest fascynujący wykres pokazujący, że demokraci i republikanie w USA mają odmienne preferencje przy wyborze kandydatów kongresmanów. Demokraci preferują kandydatów skłonnych do kompromisu, republikanie preferują kandydatów, którzy trzymają się swoich przekonań:

Za Mother Jones

Za Mother Jones

Którzy wyborcy Waszym zdaniem obrali lepszą strategię?

Wykres dnia, najwyższa stawka podatkowa podatku PIT w USA od 1913 roku:

Za Paul Kedrosky

Za Paul Kedrosky

A co interesującego Wy przeczytaliście?