Porcja linków na sobotę:

Kolejny udany debiut giełdowy spółki z sektora e-biznes: akcjami Zillow, spółki zarządzającej portalem z ogłoszeniami z rynku nieruchomości handlowano w pierwszy dzień nawet po $60 za akcję – 200% powyżej ceny emisyjnej. Co ciekawe, pierwotne widełki cenowe w ofercie wynosiły $12-$14. W pierwszy dzień cena akcji Zillow, który ma jednoliterowy ticker Z, spadła w okolice $40. Na piątkowym zamknięciu akcje Z kosztowały około $34 co daje spółce około 500 mln USD kapitalizacji. To oznacza wskaźnik cena/sprzedaż na poziomie 13 dla spółki, która od początku istnienia nie zanotowała jeszcze zysku.

Patentowy troll, Nathan Myhrvold, założyciel Intellectual Ventures i były Chief Technology Officer w Microsoft o nadchodzących ‘wojnach patentowych’ w sektorze IT. Paul Kedrosky skomentował tekst Myhrvolda.

David Leonhardt o przekłuciu ‘bańki konsumenckiej’ w USA. Wydatki konsumentów na dyskrecjonalne usługi (usługi nie należące do usług pierwszej potrzeby, a więc restauracje, rozrywka, edukacja, ubezpieczenia) spadły od szczytu w 2007 roku o niemal 7%. W poprzednich recesjach spadek nie przekraczał 3%. Nie odbudowują się także wydatki na dyskrecjonalne dobra konsumpcyjne (samochody, sprzęt AGD, etc).

Analitycy Goldmach Sachs odpowiadają na 10 pytań dotyczących problemów finansowych Włoch.

Interesujące zestawienie przeciętnych emerytur i rent w poszczególnych województwach. Liderem, tu nie ma żadnej niespodzianki, jest województwo Śląskie. Przeciętny emeryt ze Śląska otrzymuje o 40% wyższą emeryturę niż przeciętny emeryt na Podkarpaciu.

Kolejny głos w dyskusji o tym czy leki antydepresyjne są niczym więcej niż placebo z potężnymi skutkami ubocznymi. John Horgan z Scientific American krytycznie recenzuje artykuł w obronie antydepresantów, który niedawno ukazał się w New York Times. Myślę, że powoli możemy się przygotowywać na największy skandal w historii przemysłu farmaceutycznego.

Następny artykuł pokazujący oznaki bańki spekulacyjnej na rynku ziemi uprawnej w USA. Inwestowaniem w ziemię rolną zaczynają interesować się outsiderzy, którzy przebijają oferty rolników na aukcjach.

Interesujące zestawienie najdroższych słów w usłudze Googla AdWords. Cena niektórych z nich (ubezpieczenie, pożyczka, hipoteka, adwokat) może dochodzić do $50 za kliknięcie (CPC). Tutaj możecie się zapoznać z metodologią badania.

Where Does Google Make Its Money? [ infographic ]

A co Wy przeczytaliście interesującego?