Porcja linków na niedzielę:

Interesujący artykuł o bańce spekulacyjnej na ‘dyplomach szkół prawniczych’ w USA. W okresie 20 lat, od 1989 do 2009, koszt rocznego czesnego w collegach wzrósł o 71% a koszt rocznego czesnego w szkołach prawniczych o 317%.

Washington Post informuje, że około 50% pracowników w USA zatrudnionych jest w firmach, które albo otwarcie (w kontraktach) zakazują rozmów o wynagrodzeniach ze współpracownikami albo mocno zniechęcają do takich zachowań. To o tyle interesujące, że badania wskazują, że informacje o zarobkach innych zatrudnionych przeciętnie działają negatywnie na morale pracowników. Pisałem na blogu o naturalnym eksperymencie z Kalifornii, który pokazał, że pracownicy którzy wiedzą, że zarabiają więcej nie są bardziej zmotywowani do pracy a zatrudnieni, którzy wiedzą, że zarabiają mniej odczuwają niższą satysfakcję z pracy i większą chęć poszukiwania nowej pracy.

Dwa teksty o tym, że problemy z etyką biznesową News Corporation nie zaczynają i nie kończą się na skandalu podsłuchowym w Wielkiej Brytanii. New York Times ujawnia, że News Corporation była w USA oskarżona o włamanie do systemu komputerowego innego firmy (sprawa zakończyła się ugodą, w której News Corporation wypłaciła wysokie odszkodowanie). Felix Salmon kwestionuje dziennikarską uczciwość Wall Street Journal, w którym opublikowano sporo artykułów broniących News Corporation i Ruperta Murdocha.

20 najbardziej zwariowanych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych. Zadanie z kulami (Goldman Sachs) jest banalne. Dwa pytania to klasyczne problemy Fermiego. Które pytanie najbardziej Wam się podoba?

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Norwegii chciałem zwrócić uwagę na statystyki dotyczące aktów terroru w Europie w 2009 roku, które przedstawiłem na blogu we wrześniu 2010 roku: na 294 udanych, nieudanych i zneutralizowanych ataków terrorystycznych 237 dokonali separatyści, 40 skrajna lewica, 4 skrajna prawica a 1 islamiści. Znajduję tragiczną ironię w fakcie, że autorem zamachu terrorystycznego, o dokonanie którego początkowo oskarżono islamistów, który wykorzystano w Internecie do bezpardonowych atakach na muzułmanów i imigrantów, był skrajnie prawicowy, antyislamski radykał. 9/11 zupełnie zatarło już pamięć o największym akcie terroru dokonanym w USA przed 11 września 2011 – ataku skrajnie prawicowego, antyrządowego psychopaty na budynek federalny w Oklahoma City, w którym zginęło 168 osób a około 600 zostało rannych.

Zastanawiam się jakie konsekwencje będzie mieć atak terrorystyczny w Norwegii. Zapewne podniesione zostaną standardy bezpieczeństwa budynków rządowych. Co jeszcze? Nie można przecież zidentyfikować (nie mówiąc o wyeliminowaniu) wszystkich osób z zaburzeniami psychicznymi, które mają dostęp do broni czy materiałów, z których można stworzyć ładunki wybuchowe. Co o tym myślicie?

Czy słyszeliście o operacji Gladio? Nie ma polskiego odpowiednika hasła ‘Operation Gladio’ na Wikipedii a historia wydaje się fascynująca. Niestety, brakuje mi historycznej wiedzy by ocenić na ile są to spiskowe domysły a na ile historyczne fakty.

Businessweek o projekcie Google+. Czy kręgi wystarczą by zagrozić pozycji Facebooka?

Wykres dnia, inflacja ocen na amerykańskich collegach. Polecam interesujący artykuł na blogu Economix:

Za Economix

Za Economix