Porcja linków na sobotę:

W czasie trwającego ożywienia gospodarczego w USA, od II kwartału 2009 do IV kwartału 2010 dochód narodowy USA wzrósł o 528 mld USD. [poll id=”8″]

Odpowiedź znajdziecie w artykule na blogu  Economix.

Wczoraj opublikowano dane o zmianie amerykańskiego PKB w II kwartale 2011 roku. Dane rozczarowały. Amerykański PKB wzrósł o 1,3% w II kwartale po wzroście o 0,4% w I kwartale (dane obniżono po rewizji). Amerykański PKB ciągle znajduje się poniżej poziomu sprzed recesji, która zaczęła się w IV kwartale 2007 roku! Więcej informacji na blogu Calculated Risk oraz w artykule Jamesa Hamiltona na blogu Econbrowser.

Na blogu Daily Chart opublikowano dwa wykresy porównujące cztery ostatnie amerykańskie recesje, z lat 1973-1975, 1981-1982, 1990-1991 i 2007-2009:

Za Daily Chart

Interesująca prezentacja poziomu zadłużenia (w stosunku do PKB) najważniejszych gospodarek świata, z podziałem na dług publiczny, gospodarstw domowych, sektora finansowego i sektora korporacyjnego.

Fascynujący tekst w Mother Jones o warunkach pracy w fabrykach Spamu – mięsa w puszkach. Część pracowników zapadło na chroniczną chorobę autoimmunologiczną wskutek wdychania oparów świńskiego mózgu.

W skarbcach Federal Reserve znajduje się już ponad miliard monet jednodolarowych – efekt planu Kongresu mającego przekonać Amerykanów do posługiwania się monetami zamiast banknotami. Interesująca informacja o trwałości banknotu jednodolarowego – 4 lata.

Don Tapscott w Wall Street Journal proponuje nowe modele biznesowe dla 5 sektorów: farmaceutycznego, muzycznego, bankowego, produkcyjnego i ochrony zdrowia.

Paul Krugman i Robin Wells recenzują książkę Age of Greed: The Triumph of Finance and the Decline of America, 1970 to the Present autorstwa Jeffa Madricka. Interesująca historia kolejnych bailoutów sektora finansowego, na czele z programem pomocy dla zadłużonych państw Ameryki Łacińskiej w latach 80’ XX wieku, który bardzo przypomina pomoc dla państw peryferyjnych strefy euro. Obydwa programy to ukryte bailouty instytucji finansowych, które kredytowały niewypłacalne rządy.

A co Wy przeczytaliście interesującego?