Porcja linków na sobotę:

Standard & Poor’s obciął rating kredytowy USA z AAA do AA+ i pozostawił perspektywę negatywną, która oznacza, że prawdopodobne jest dalsze obcięcie ratingu do poziomu AA. Standard & Poor’s wymienia trzy czynniki ryzyka:

  • cięcia budżetowe będą mniejsze niż zakładane
  • wzrosną stopy procentowe
  • pojawi się ‘presja fiskalna’ zwiększająca dług publiczny

O skutkach obniżenia ratingu USA pisałem niedawno.

Calculated Risk omawia piątkowy, dobrze przyjęty przez rynek, raport z amerykańskiego rynku pracy. Amerykańska gospodarka utworzyła w lipcu 117 000 miejsc pracy, z czego sektor prywatny 154 000.

VIX and More zamieścił tabelę, która pomaga spojrzeć na trwające spadki w szerszej perspektywie:

Za VIX and More

Za VIX and More

Dwa fascynujące teksty o fascynujących, alternatywnych sposobach zarabiania pieniędzy:

Jeden z czytelników zwrócił moją uwagę na artykuł w Boston Globe, który opowiada, że profesjonalni klienci loterii wykorzystują statystyczne właściwości loterii stanowej w Massachusetts, która w określonej konfiguracji oferuje ‘niemal pewne’ szanse na zarobek przy zakupie kuponów za kilkaset tysięcy dolarów.

Jakiś czas temu Wired opisał profesjonalistów deszyfrujących kod wygranych w popularnych ‘zdrapkach’ w USA. Idea ich działania polega na tym, że liczby w zdrapkach nie są losowe lecz wydrukowane zgodnie z algorytmem by producent ‘zdrapek’ miał kontrolę na liczbą wygrywających kuponów. Fantastyczna nisza do zarabiania pieniędzy!

Vanity Fair o historii powstania Paragrafu-22 Josepha Hellera. To najbardziej znana powieść Hellera i jeden z wybitnych przykładów powieści antywojennej.

Forbes opublikował listę 50 najbardziej wartościowych klubów sportowych. Dominują na liście zespołu z ligi footballu amerykańskiego – wszystkie 32 zespoły NFL znalazły się w rankingu, na którego czele znajduje się Manchester United.

Szukacie nowych okazji inwestycyjnych? Zwróćcie uwagę na Mongolię.

Wykres dnia: fundusze polskich akcji straciły średnio od początku lipca od 10% do 15%:

Za Parkiet

Za Parkiet