Dodatkowa porcja linków, które zebrałem w czasie przedłużonego weekendu:

Warren Buffett w niezwykle szeroko komentowanym artykule (op-ed) w New York Times ‘domaga się’ podniesienia podatków dla najbogatszych. Po raz kolejny podaje przy tym przykład siebie i pracowników swojego biura. Buffett zapłacił w ubiegłym roku prawie 7 mln USD podatków osobistych (payroll tax i podatek dochodowy). Operował przy efektywnej stawce podatkowej na poziomie 17,4%. Efektywna stawka podatkowa pozostałych dwudziestu pracowników biura wynosiła od 33% do 41%, przy przeciętnej na poziomie 36%. Buffett podaje także przykład efektywnej stawki podatkowej płaconej przez 400 najbogatszych Amerykanów, o której już pisałem na blogu.

Zaciekawiła mnie reakcja na artykuł Buffetta. Wielu przeciwnych Buffettowi komentatorów zdolnych było jedynie wydukać, że jeśli Buffett chce wyższych podatków to niech po prostu przekaże część swoich pieniędzy rządowi. Trudno o bardziej idiotyczny argument. Nikt przecież nie domaga się od ludzi postulujących obcięcie wydatków rządowych by po prostu zrezygnowali z należnych im świadczeń zdrowotnych czy emerytalnych.

Na blogu Big Picture opublikowano bardzo interesujące zestawienie opinii ekspertów z ostatnich kilku lat. Polecam przede wszystkim sprawdzenie co mówił Paul Krugman.

Felix Salmon kontynuuje porównywanie rynku akcyjnego do rynku obligacji za pomocą rentowności obligacji i odwróconego wskaźnika cena/zysk rynku akcyjnej (wskaźnik C/Z na poziomie 20 sugeruje ‘rentowność rynku akcyjnego na poziomie 5%). Tym razem porównuje indeks S&P 500 do obligacji korporacyjnych o ratingu BAA.

Interesujące zestawienie stworzone przez JP Morgan, które pokazuje stopę zwrotu po ‘gwałtownych, szybkich przecenach’ na indeksie S&P 500. Gwałtowne, szybkie przeceny zdefiniowano jako spadek o co najmniej 15% w czasie krótszym niż 15 dni. Stopę zwrotu liczono od poziomu -15%. Zidentyfikowano 11 takich przypadków w ostatnich 80 latach. W czterech przypadkach w okresie 12 miesięcy po przecenie wystąpiła recesja.

Za JP Morgan

Za JP Morgan

Artykuł w Bloomberg Markets Magazine poświęcony inwestowaniu w ziemię rolną i rozważający czy można mówić o spekulacyjnym bąblu na tym rynku.

Wiadomością, świątecznego w Polsce, poniedziałku było przejęcie przez Google spółki Motorola Mobility za 12,5 mld USD, czyli 63% powyżej ceny z piątkowego zamknięcia. Moim zdaniem kluczowe dla tej transakcji jest portfolio 17 000 patentów w posiadaniu Motorola Mobility, które pomoże Google bronić ekosystem Androida.

Interesujący tekst o tym w jaki sposób prawo popytu i podaży kształtuje… rynek małżeński. W Chinach, wskutek polityki jednego dziecka, występuje wyraźny rynek panien (wskutek wysokiej podaży kawalerów). Oto nieoczekiwane konsekwencje takiego stanu rzeczy: w miastach, w których stosunek młodych kobiet do młodych mężczyzn jest wyjątkowo niski (wysoka podaż kawalerów) można zaobserwować wyższy wskaźnik tworzenia nowych, prywatnych, lokalnych firm. Dwóch chińskich badaczy, Wei i Zhang, tłumaczy to zjawisko większy apatytem na ryzyko mężczyzn, którzy zdają sobie sprawę, że ewentualny sukces wyraźnie zwiększy ich szanse matrymonialne.

Bardzo kontrowersyjny, głównie wskutek wielokrotnych odniesień do postulowanej przez autora analnej fiksacji Niemców, artykuł Michaela Lewisa o roli Niemiec w kryzysie finansowym i bałaganie, w którym znalazła się strefa euro. Bardzo jestem ciekaw Waszych opinii.

Wykres dnia, zestawienie ostatnich recesji w amerykańskiej gospodarce:

Za JP Morgan

Za JP Morgan