Świeża porcja linków na sobotę:

Czytałem kiedyś bardzo złośliwą opinię o Johnie Paulsonie: cały geniusz Paulsona sprowadza się do tego, że zatrudnił Paolo Pellegrini. Ostatnie wyniki funduszy Paulsona wydają się potwierdzać ten pogląd. Jego flagowy fundusz Advantage Plus stracił prawie 39% od początku 2011 roku. Nad Paulsoniem ciąży w 2011 roku jakieś fatum: był inwestorem w Sino-Forest, miał także duże pozycje na akcjach Hewlett-Packard i Bank of America.

Skoro już wspomniałem o Sino-Forest to wiele wskazuje na to, że racja w sporze Sin-Forest kontra Muddy Waters przesuwa się zdecydowanie w stronę kontrowersyjnego butiku analitycznego. Ontario Securities Commission zawiesiła obrót akcjami Sino-Forest i wezwała zarząd spółki do rezygnacji wskazując w raporcie, że istnieją podejrzenia co do przeszacowania przychodów i aktywów firmy i udziału managerów spółki w oszustwie finansowym.

Częściowe rozstrzygnięcie znalazła także inna sprawa opisywana przeze mnie na blogu. Wydano pierwsze wyroki w sprawie afery insider trading w funduszach Galleon Group zarządzanych przez Raja Rajaratnama. Na 30 miesięcy więzienia skazana została Danielle Chiesi. Raj Rajaratnam, który teoretycznie może zostać skazany na 205 lat więzienia, oczekuje jeszcze na wyrok. Chiesi była bohaterką kuriozalnej konferencji prasowej. Cóż, albo zmieszała alkohol z lekami uspokajającymi albo ma wiele wspólnego z współczesnymi pseudo-gwizdkami pokroju Panny Hilton:

Przy okazji polskiej fiksacji na punkcie ‚wydzierania z łóżek o 6 rano’: FBI w USA też preferuje poranne wizyty.

Wydarzeniem ostatniego tygodnia była rezygnacja Steve Jobsa z funkcji prezesa (CEO) Apple. New York Times napisał o designerskich zdolnościach Jobsa. GIGAOM zastanawiał się jak będzie wyglądać Apple pod przywództwem Tima Cooka. Digits opublikował najlepsze cytaty z wypowiedzi Jobsa. Mnie najbardziej spodobał się cytat z tekstu w NYT: Gdy reporter zapytał jakie badania rynkowe poprzedziły powstanie i-Pada, Steve Jobs odpowiedział: żadne, To nie jest zadanie konsumenta, by wiedział co chce.

Bespoke opublikował zaktualizowane dane o udziale największych rynków akcyjnych w globalnej kapitalizacji giełdowych spółek:

Za Bespoke

Za Bespoke

New York Times opublikował fenomenalny tekst o tym jak nowe technologie tworzą nowe rynki, które tworzą kolejne rynki. Rozwój e-handlu przyczynił się do rozwoju internetowych recenzji: książek, hoteli, sprzętu elektronicznego. Recenzje okazały się przydatne dla klientów i generowały dodatkowe dochody dla e-sprzedawców. Natychmiast zauważyli to specjaliści od reklamy i marketingu i Internet ‘zalany’ został ‘zamówionymi’ recenzjami. Skrzywienie w stronę entuzjastycznych recenzji zaczyna wypaczać sens istnienia systemu rekomendacji. Grupa naukowców opracowała więc algorytm wykrywający recenzje pisane na zamówienie (mimo, że pisane są przez ludzi, z krwi i kości).

Wykres dnia, specjalnie dla zwolenników tezy, że system finansowy nie jest przerośnięty względem realnej gospodarki:

Za Der Spiegel

Za Der Spiegel