Świeża porcja linków na niedzielę. Zaczniemy jednak od ankiety.

[poll id=”10″]

Interesujący artykuł w Wall Street Journal o konsekwencjach odejściach charyzmatycznych liderów w czterech korporacjach: Walt Disney, Ford Motor, Wal-Mart Stores i Microsoft. To oczywiście kolejne nawiązanie do rezygnacji Steve Jobsa z fukcji CEO Apple.

Przy okazji tworzenia wczorajszego ‘do przeczytania’ trafiłem na wpis z listopada 2009 roku, w którzy przedstawiłem poglądy Paulo Pellegriniego na przyszłość globalnej gospodarki. Cytuję: Pellegrini uważa, że ani dolar ani denominowane w dolarze papiery dłużne nie będą w stanie utrzymać swojej wartości – głównie z powodu sposobu w jaki FED prowadzi politykę monetarną. Najwyraźniej się pomylił.

New York Times o ekonomii sklepów ‘wszystko za 1$’. Warto zwrócić uwagę na wypowiedź CEO największej sieci tego typu sklepów. Rick Dreiling z Dollar General powiedział ‘oszczędzanie znów jest modne’ i zwrócił uwagę, że najszybciej rosnącą grupą klientów jego sieci są osoby dobrze zarabiające.

Z patelni prosto w ogień – badania naukowe sprzed pięciu lat zajmujące się percepcją ryzyka za pomocą analizy naturalnego eksperymentu jakim były zamachy na WTC z 2001 roku. Strach przed atakiem terrorystycznym skłonił wielu Amerykanów do zamiany samolotów na samochody w przypadku długich podróży. Gerd Gigerenzer szacuję, że ‘dodatkowe’ 1500 Amerykanów zginęło z tego powodu.

Inspirujący tekst o rozwoju McDonald’s pod przywództwem Jima Skinnera. Od objęcia pozycji CEO przez Skinnera przychody McDonald’s rosły średnio o 5% rocznie a stopa zwrotu z akcji przekroczyła 250%, przy 16% dla S&P. Informacja, którą warto zapamiętać: Skinner nie ma MBA, nie skończył nawet collegu.

Smithsonian o przyczynach sukcesu fińskiego systemu edukacji. Poza artykułem warto zapoznać się z komentarzami, z których ilustruje działanie efektu zaprzeczenia.

Republikanie chcą podnieść podatki. Nie, to nie niemożliwe – przecież Partia Republikańska gotowa była zaryzykować największe zdarzenie kredytowe w historii by nie dopuścić do podwyżki podatków. Tak, ale w przypadku głosowania na podniesieniem limitu zadłużenia ‘chodziło’ o podatki dla najbogatszego 1% Amerykanów. Tym razem ‘chodzi’ o podatki płacone przez miliony Amerykanów pracujących na etacie. Z początkiem 2012 roku wygasa tymczasowa obniżka, z 6,2% do 4,2%, payroll tax płaconego przez pracowników – część zaaprobowanego przez Kongres planu administracji Obamy stymulującego tworzenie nowych miejsc pracy. Wielu Republikanów uważa, że obniżka podatków powinna wygasnąć zgodnie z planem, co korzystając z republikańskiej retoryki z czasów przedłużenia cięć podatkowych Busha (ich beneficjentami byli przede wszystkim zamożni Amerykanie), oznacza, że Republikanie chcą podnieść podatki.

Pełen interesujących faktów o zmianach demograficznych i społecznych w Azji artykuł w The Economist (zawiera także odpowiedź na pytanie z ankiety). Mieszkańcy Azji Wschodniej rzadziej podejmują decyzje o małżeństwie, a jeśli już decydują się na ten krok to robią to później. W Japonii, Korei Południowej czy Hong Kongu średni wiek, w którym zawierane jest małżeństwo wynosi 29-30 dla kobiet i 31-33 dla mężczyzn. W USA te wskaźniku wynoszą odpowiednio 26 i 28 lat. Fascynujące dane przedstawia też poniższy wykres:

Za The Economist

Za The Economist

W nawiązaniu do powyższego artykułu, na blogu Daily Chart opublikowano wykres, którym na podstawie ekstrapolacji trendów demograficznych (prognozy na lata 2010-2015) wyznaczono datę ‘wygaśnięcia’ poszczególnych społeczeństw:

Za Daily Chart

Za Daily Chart