Świeża porcja linków na niedzielę:

Dziś mija dziesiąta rocznica zamachów na World Trade Center. Mnie zainteresował projekt BBC, która udostępniła siedem wzruszających wywiadów z ludźmi, których zamach z 11 września dotknął osobiście. Moim skromnym zdaniem, zamieszczone wywiady pokazują olbrzymią siłę ludzkich zdolności adaptacyjnych. Do tej pory, o zdolnościach adaptacyjnych pisałem głównie w kontekście ekonomicznym – w przypadku projektu BBC dotyczą najbardziej emocjonalnej strefy życia. W każdym razie, wydaje się to paradoksalne, znajduje optymistyczne przesłanie w tych wywiadach, zwłaszcza w historii Elizabeth Turner.

Powracamy do spraw błahych, bardzo błahych. Nie mogę sobie odmówić zwrócenia Waszej uwagi na artykuł Wojciecha Orlińskiego, w którym pokazuje jak Krytyka Polityczna nie ustaje w wysiłkach by przekonać Polaków, że nie ma alternatywy dla ‘kapitalistycznego wyzysku’ w postaci umów terminowych na rynku pracy.

Interesujący tekst o wielkości londyńskiego rynku złota. Zgodnie z wynikami badań The London Bullion Market Association na rynku giełdowym (10%) i pozagiełdowym (90%) złota zawarto w I kwartale transakcje na prawie 11 mld uncji o wartości 15,2 bln USD. To 125 razy więcej niż wartość rocznej produkcji złota na świecie i dwa razy więcej niż wartość całego złota kiedykolwiek wydobyta. Dzienne obroty na londyńskim rynku złota  to około 240 mld USD, zaledwie 5% mniej niż dzienne obroty na franku szwajcarskim (wszystkich parach) w kwietniu 2010.

W poniedziałek 5 września CEO Deutsche Banku Josef Ackermann udzielił interesującego wywiadu, w którym między innymi powiedział, że:

Okazuje się, że prognozowanie oczekiwanej długości życia to kolejna dziedzina, której eksperci systematycznie popełniają błędy. Zabawna historia, tym razem błąd polega na niedoszacowaniu siły trendu. Napisałem ‘zabawna historia’ ponieważ jest to doskonały przykład na wyjaśnienia znaczenia wyrażenia ‘ambiwalentne odczucia’ (mniej kontrowersyjny niż ‘teściowa zjeżdżająca z klifu Twoim nowym samochodem’). To, że żyjemy dłużej niż prognozują eksperci to dobra wiadomość dopóki nie uświadomimy sobie tego, co to oznacza dla systemów emerytalnych.

Za Paul Kedrosky

Za Paul Kedrosky

Pakistańsko-Indyjska granica widoczna jest z kosmosu. Co prawda nocą ale zawsze to coś.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy kolejne zastosowanie wirtualnej waluty – Bitcoin. Tym razem wykorzystano ją do przeprowadzenia oszustw na popularnym serwisie aukcyjnym. Cytuję: Włamywacz prosi wygranych o zapłatę przelewem na rachunek bankowy, który należy do właściciela serwisu Bitomat.pl i pełni rolę „wpłatomatu” – numer rachunku: 56 1140 2004 0000 3902 2021 9372. W tytule przelewu trzeba koniecznie podać identyfikator postaci: MTG84138X. (…)

X widząc złotówki na swoim koncie, kupuje za nie BitCoiny

X transferuje BitCoiny z serwisu do swojego portfela w sieci BitCoin.

X pierze BitCoiny. Ze swojego portfela przemieszcza gotówkę (w częściach) na inne adresy BitCoinowe należące do niego, a następnie za pomocą nowej tożsamości może je z powrotem wprowadzić na Bitomat.pl i już oficjalnie wymienić na złotówki.

Fenomenalny wykres na Daily Chart pokazujący stosunek amerykańskiego społeczeństwa, z podziałem na tożsamość ideologiczną, do teorii o ociepleniu klimatu. Konsensus naukowy w tej kwestii jest jasny i zdecydowany – znakomita większość naukowców zgadza się z teorią o antropogenicznym ociepleniu (zmianach) klimatu. Podobne zdanie ma 80% demokratów, 70% niezależnych, 55% republikanów i 35% zwolenników Tea Party. Nie to jest jednak fantastyczne lecz fakt, że wśród zwolenników Tea Party najwięcej jest osób (ponad 30%), które uważają, że posiadają bardzo dokładną wiedzę o problemie (dla innych grup analogiczny wskaźnik nie przekracza 10%):

Za Daily Chart

Za Daily Chart