Spóźniona porcja linków na poniedziałek:

Po prostu niekwestionowany zwycięzca w konkursie na cytat tygodnia: Comitini – zamieszkała przez 960 mieszkańców mieścina w górzystym, spieczonym w słońcu i ubogim w wodę obszarze na południu Sycylii nie wygląda na miejsce z problemami komunikacyjnymi ze swoimi kilkoma drogami. To jednak nie przeszkadza miasteczku zatrudniać na pełnym etacie kontrolera ruchu drogowego i jego ośmiu asystentów.

Asystenci, którzy zarabiają 800 EUR miesięcznie za dwudziestogodzinny tydzień pracy, są jednymi z 64 mieszkańców Comitini zatrudnionych przez miasteczko – efekt zakorzenionego systemu ‘praca za głosy’, powszechnego na wszystkich szczeblach włoskiej polityki.

‘Etaty jak nasze utrzymują miasteczko przy życiu – stwierdziła 41-letnia Caterina Valenti, asystent kontrolera ruchu drogowego w schludnym niebieskim mundurze, gdy siedziała razem ze swoimi dwoma kolegami, wszyscy w godzinach wykonywania pracy, i piła kawę w lokalnym barze w gorące popołudnie. ‘Popatrz! Siedzimy tutaj w barze i wspieramy lokalną gospodarkę w ten sposób’.

To cytat z artykułu o oszczędnościach budżetowych we Włoszech.

Bespoke przygotował zestawienie nienajlepszych danych makroekonomicznych z poprzedniego tygodnia.

Interesujący tekst na blogu FiveThirtyEight o tym czy status społeczny członków amerykańskiego Kongresu nie skrzywia amerykańskiej polityki korzystnie dla warstw społecznych najmocniej reprezentowanych w Kongresie. Naturalnie, problem ten nie dotyczy jedynie USA. Zastanawiam się jak bardzo kompletna niereprezentatywność demokratycznych reprezentantów zaburza proces demokratyczny.

Za FiveThirtyEight

Za FiveThirtyEight

Zadziwiająca informacja o pierwszej reakcji na zamachy z 11 września 2001 roku. Wygląda na to, że myśliwce, które miały eskortować (czytaj: strącić) United Airlines Flight 93 nie były uzbrojone. Ich pilocie rozważali atak ‘kamikadze’.

Blog Daily Chart opublikował listę największych pracodawców na świecie. Na pierwszym miejscu znajduje się amerykański Departament Obrony, na drugim miejscu Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza. Tuż za nimi znajduje się Walmart:

Za Daily Chart

Za Daily Chart

Bardzo interesujący tekst na blogu Freakonomics i podcast dotykający społecznie wrażliwe problemu – samobójstw. W zdecydowanej większości państw rozwiniętych, samobójstwa odpowiadają za kilka, kilkanaście razy więcej zgonów niż zabójstwa. W Polsce nawet 10 razy więcej osób umiera w wyniku samobójstw niż w wyniku zabójstw. Mimo to, temat samobójstw jest zdecydowanie mniej eksponowany w mediach. Podobnie jest z dyskusją o zapobieganiu samobójstwom, w porównaniu do dyskusji o wpływie dostępności broni na wskaźnik zabójstw, dyskusja o ograniczeniu samobójstw praktycznie nie istnieje w przestrzeni publicznej.

W USA mija gorączka złota na rynku serwisów zakupów grupowych. Wall Street Journal donosi, że 1/3 z amerykańskich serwisów zakupów grupowanych wycofała się z biznesu lub została przejęta. Na rynku zostają najsilniejsi. Jeden fantastyczny szczegół z artykułu: Waleed Khabbaz, 31 lat, rozpoczął pracę nad RelishNYC LLC (lokalnym serwisie zakupów grupowych – T.) w październiku 2009 roku. Kapitał pozyskał z kredytu na karcie kredytowej w wysokości 30 000 USD. Czasami, naprawdę fascynuje mnie wiara, którą ludzie pokładają w przedsięwzięcia biznesowe.