Wtorkowa porcja linków:

Dla wszystkich, którzy zapomnieli, że jestem aktywny na blogach Bossy:

To jest chyba najbardziej interesujący tekst ostatniego tygodnia. Wyobraźcie sobie, że pod koniec drugiej kadencji prezydenta Clintona, zanim prezydent Bush obniżył podatki najbogatszym, wywołał dwie kosztowne wojny i nadzorował sponsorowany przez podatników bailout systemu finansowego, amerykański rząd generował nadwyżkę budżetową a amerykański dług publiczny zmniejszał się. W tym okresie powstał fascynujący, surrealistyczny w 2011 roku, raport pod tytułem Life After Debt, który omawiał potencjalne konsekwencje spłacenia przez USA całego zadłużenia (miało to nastąpić do 2012 roku). Polecam audycje w amerykańskim publicznym radiu omawiającą ten problem.

Niezwykle intrygujący artykuł o modelu biznesowym Doliny Krzemowej, który jest jedną wielką apologią kreatywnej destrukcji (w schumpeterowskim znaczeniu!). Cytat tygodnia: Ludzie w Dolinie Krzemowej znajdują mnóstwo powodów by wierzyć, że istotna porażka oznacza, że masz większe szanse by odnieść sukces następnym razem – powiedział Paul Kedrosky. Czasem żartuję, że gdyby system finansowy przyjął model biznesowy Doliny Krzemowej to ludzie, którzy doprowadzili do katastrofy sektor kredytów hipotecznych otrzymaliby miliardy dolarów tuż po kryzysie, z założeniem, że musieli się mnóstwo nauczyć gdy ostatnim razem zrujnowali kapitalizm – dodał.

Czy można osiągać fenomenalne rezultaty w ochronie zdrowia przy utrzymywaniu kosztów (na pacjenta) 18% poniżej średniej sektora? Można. Trzeba tylko stosować zasadę ‘przede wszystkim pacjent, zyski przyjdą później’. Świetny tekst o prywatnym dostawcy usług medycznych dla seniorów w USA, który notuje świetne rezultaty (także finansowe) ponieważ postawił na profilaktykę.

Czy wiedzieliście, że społeczne poparcie dla redystrybucji dochodów spada w USA w czasie recesji? Co więcej trend ten nie jest generowany przez zmianę nastawienia zamożnych Amerykanów. Scientific American pisze o awersji do bycia ostatnim, która sprawia, że znajdujący się tuż nad samym dnem piramidy zamożności sprzeciwiają się redystrybucji dochodów (pomocy społecznej) w obawie, że pozwoli ona osobom, które obecnie są od nich biedniejsze na osiągnięcie ich poziomu zamożności lub przekroczenie go.

Świetny tekst Kahnemana o zagrożeniach związanych z nadmierną pewnością siebie i iluzją umiejętności.

Decyzja polskiego sądu, która mnie ucieszyła. Sąd zdecydował, że portale plotkarskie nie mogą budować swojego modelu biznesowego na szarganiu prywatności ludzi, którzy sobie tego nie życzą. Dobry wyrok, tym bardziej, że dotyczy prywatności bardzo zamożnej osoby.

A co Wy przeczytaliście interesującego?