Najnowsza porcja linków.

Odnośniku do ostatnich moich tekstów na platformie Bossa:

Interesujący tekst o beneficjentach ulg podatkowych w USA – przemyśle gier video.

Felix Salmon o etycznych i ekonomicznych dylematach związanych z możliwością odpisywania od podatku darowizn na rzecz organizacji charytatywnych.

Najlepsze zdjęcia 2011 fotoreporterów Reutersa.

Kenneth Rogoff o pięciu niedostatkach kapitalizmu.

To mógłby być fascynujący tekst na bardzo ważny temat (optymalnego korzystania z opieki medycznej) gdyby nie opierał się w całości na danych anegdotycznych. Autor sugeruje, że lekarze w USA są bardziej powściągliwi w korzystaniu z wszystkich możliwości leczenia (w tym uporczywego leczenia) od przeciętnych pacjentów. Innymi słowy, lekarze w zetknięciu z nieuleczalnymi chorobami częściej przedkładają jakość życia nad uporczywe jego wydłużanie.

Teraz zrobi się politycznie:

Amerykański Kongres pracuje nad prawem, które pozwoli amerykańskim siłom zbrojnym zatrzymać i bezterminowo więzić (bez potrzeby wyroku sądowego) każdego Amerykanina podejrzanego o terroryzm.

Administracja prezydenta Obamy prowadzi politykę fizycznej eliminacji osób podejrzanych o terroryzm, w tym amerykańskich obywateli (bez wyroku sądu, na podstawie rekomendacji służb specjalnych).

Amerykańskie wydatki militarne (dostosowane o inflację) przekraczają o 100 mld USD poziom ze szczytu wydatków w okresie Zimnej Wojny. USA odpowiada za 43% globalnych wydatków militarnych, amerykańska flota jest większa niż 13 kolejnych flot w rankingu łącznie. Świetny tekst w Vanity Fair o militaryzacji amerykańskiej polityki i gospodarki.

Trudno w to uwierzyć: republikański Kongresman Darrell Issa jednocześnie krytykuje amerykański rząd za udzielenie finansowego wsparcia firmie Solyndra (upadłemu producentowi paneli słonecznych) i lobbuje na rzecz rządowej pożyczki dla firmy Aptera (producentowi samochodów elektrycznych).

Wykres dnia, chińska i indyjska diaspora na świecie:

Za Daily Chart

A Wy co interesującego przeczytaliście?