Znalazłem dwie interesujące infografiki o małych przedsiębiorcach (93% osiąga roczne przychody mniejsze niż 250 000 USD, 57% mniejsze niż 25 000 USD) w USA. To co mnie zainteresowało najbardziej to wskaźnik przetrwania, czyli odsetek firm ciągle działają 2,5 i 10 lat po założeniu. Co się okazało?

W pierwszych dwóch latach z biznesu wycofuje 30% firm. Pierwszych pięciu lat nie jest w stanie przetrwać połowa małych przedsiębiorstw. Później jest już dużo lepiej. Po dziesięciu latach istnieje jeszcze 35% firm. Nie oznacza to oczywiście, że pozostałe firmy zbankrutowały – zdecydowana większość została po prostu zamknięta przez właścicieli (zapewne dlatego, że nie biznes nie spełniał oczekiwań założycieli).

Nie mam pojęcia jak duży odsetek osób planujących założyć własny biznes jest dysponuje podobnymi danymi (oraz czy wskaźnik przetrwana małych przedsiębiorstw w Polsce jest zbliżony do amerykańskiego). Myślę jednak, że większość potencjalnych przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z wyzwania. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ludzie dysponują relatywnie dużą awersją do ryzyka to powyższe fakty stanowią sensowne wyjaśnienie faktu, że wielu pracowitych, ambitnych i zdolnych ludzi preferuje pracę ‚na etacie’.

Poniżej dwie infografiki pokazujące jak duże znaczenie w amerykańskiej gospodarce mają małe przedsiębiorstwa:

Infographics: Small Business Sink or Swim
Courtesy of: CreditDonkey
Kolejna:

Courtesy of CreditDonkey