Bardzo, bardzo rzadko udzielam na blogu zupełnie nieodpłatnych rad z dziedziny ekonomii politycznej i politycznej strategii. Przewodniczący NSZZ Solidarność, Piotr Duda, znany z tego, że wszystkich nie-związkowców w zakładach pracy nazywa DARMOZJADAMI, zainspirował mnie jednak do udzielenia rady premierowi Tuskowi.

Wszystko przez to, że po raz pierwszy od wielu miesięcy włączyłem rano radio i wysłuchałem wywiadu z Panem Dudą, w którym Pan Duda przekonywał, że Polacy mają prawo zdecydować w referendum o podwyższeniu wieku emerytalnego. Otóż, w pełni się z przewodniczącym Solidarności zgadzam.

Uważam, że premier Tusk powinien zgodzić się na referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. Mało tego, powinien ogłosić samokrytykę i przeprosić Polaków, że tak długo ignorował ich opinie. Dlatego zamiast jednego pytania w referendum powinien umieścić więcej pytań. Ja proponuję 23 pytania na 23 lecie III RP (1989-2012).

Panie Premierze Tusku, los dał Panu fenomenalną szansę nie tylko na odwrócenie procesu politycznego upadku Pana i Pana partii ale także na przeprowadzenie reform, o których Pan nawet nie śmiał marzyć.

Z kretesem przegra Pan referendum o podwyższeniu wieku emerytalnego. Nie szkodzi. Wyraźnie wygra Pan referendum w następujących kwestiach:

  • likwidacji przywilejów emerytalnych dla służb mundurowych i górników (ponad 50% zwolenników)
  • likwidacji przywilejów emerytalnych dla pracowników służb mundurowych (ponad 66%, 58% w innym badaniu)
  • likwidacji KRUS i objęcia rolników ubezpieczeniem emerytalnym na ogólnych zasadach (82%)
  • likwidacji przywilejów emerytalnych prokuratorów i sędziów (69%)
  • likwidacji finansowania partii z budżetu (75%)
  • likwidacji Funduszu Kościelnego i objęcia księży powszechnym systemem ubezpieczeń (72%)
  • likwidacji ulgi podatkowej na dziecko i becikowego dla rodzin, których roczny dochód przekracza 85 tys. zł (64 proc)
  • zniesienia ulgi podatkowej dla najlepiej zarabiających twórców (61 proc)
  • wycofania polskich wojsk z Afganistanu (77%)

Podobno rządzi Pan na podstawie sondaży opinii publicznych. Proszę więc sobie zamówić kilkaset takich sondaży i wybrać wyniki 22 z nich na pytania referendalne.

Jeśli policzy Pan budżetowe oszczędności z likwidacji przywilejów emerytalnych, za którymi Polacy chętnie zagłosują, to zapomni Pan o potrzebie podnoszeniu wieku emerytalnego. A na wszystkie te reformy otrzyma Pan od Polaków ‘zielone światło’. Opozycja i NSZZ Solidarność kochają demokrację bezpośrednią? Dzięki Panu będą mogli rozkoszować się jej smakiem.

Ma Pan życiową szansę. Jeden strzał, by zdobyć wszystko co chciał Pan mieć. Jeden moment, jedno referendum. Sięgnie Pan po nie czy pozwoli Pan by wyślizgnęło się Panu z rąk?