Kilka miesięcy temu redaktor Zero Hedge napisał: w styczniu, bez wygładzającego dostosowania BLS, które powstało nie na rynku pracy lecz wyłącznie w głowach kilku pracowników BLS, prawdziwa gospodarka straciła 2,689 mln miejsc pracy, gdy po dostosowaniu zyskała 0,243 mln delta na poziomie 2,932 etatów powstała wyłącznie na podstawie statystycznych założeń w arkuszu Excela.

Wtedy po raz pierwszy napisałem o dostosowaniu sezonowym na Blogach Bossy. Kilka miesięcy później pokazałem mechanizm dostosowania sezonowego na danych z ostatniej dekady. Dziś postanowiłem sprawdzić co stało się od tego czasu. Okazało się, że pomiędzy lutym a czerwcem, tylko i wyłącznie w głowach pracowników BLS, wyłącznie na podstawie statystycznych założeń w arkuszu Excela zniknęło w amerykańskiej gospodarce 3 192 000 etatów. Trzy miliony miejsc pracy!

Naturalnie, nie znajdziecie o tym informacji na blogu Zero Hedge.

Podane informacje znajdują się w poniższej tabeli. U góry znajdują się dane niedostosowane sezonowo. Na dole znajdują się dane dostosowane sezonowo. Najniższy wiersz pokazuje wielkość dostosowania sezonowego.

Co ciekawe, redaktorzy Zero Hedge nie potrafią nawet poprawnie policzyć wielkości dostosowania sezonowego i posługują się tym wykresem.

Dane z BLS znajdują się poniżej. Możecie też zdobyć je sami na tej stronie.

Naturalnie powstaje pytanie: jak to możliwe? Dlaczego jeden z popularniejszych blogów finansowych pozwala sobie na traktowanie danych z taką nonszalancją?

Moim zdaniem odpowiedzią na to pytanie jest mechanizm rynkowy. Blogi finansowe działają w niezwykle konkurencyjnym środowisku. Koszty wejścia na rynek są niskie, koszty zmiany bloga są dla czytelników minimalne, na rynku działa mnóstwo podmiotów. Blogi muszą  więc robić wszystko by spełniać oczekiwania czytelników. Najwyraźniej istotna część amerykańskich czytelników oczekuje właśnie takiego podejścia do faktów.