Jesteś zamożniejszy niż myślisz

Chrystia Freelend wygłosiła prezentację o globalnych nierównościach ekonomicznych.

Co prawda, Freeland popełniła merytoryczny i wizerunkowy błąd wrzucając do jednego worka beneficjentów rabunkowych prywatyzacji w regionie post-sowieckim, feudalnego systemu polityczno-społecznego na Bliskim Wschodzie, mafijnego charakteru wielu afrykańskich państw, konsekwencji istnienia systemu kapitalizmu kolesiów (na przykład w postaci ogromnych publicznych subwencji dla zbyt dużych by upaść instytucji finansowych) w państwach rozwiniętych oraz kreatywności, przedsiębiorczości i efektu sieciowego technologicznych miliarderów, ale nie zmienia to faktu, że poruszony przez nią problem jest istotny.

Wychodzę jednak z założenia, że nie ma znaczenia jak ważny jest problem – nic nie usprawiedliwia posługiwania się słabymi argumentami. Dlatego rozczarowałem się gdy już w drugiej minucie prezentacji Freeland podaje jako przykład ekonomicznej nierówności fakt, że majątek dwóch najbogatszych Amerykanów w 2005 roku – Billa Gatesa i Warrena Buffetta był większy niż skumulowany majątek najmniej zamożnych 40% Amerykanów, 120 mln ludzi.

Nie sądzę by Freeland podała błędny argument. Te obliczenia mogą być poprawne. Rzecz w tym, że nie mają znaczenia. Dlaczego?

Myślę, że mój prywatny majątek jest większy niż skumulowany majątek około 20%-25% amerykańskich gospodarstw domowych. Nie, nie jestem miliarderem.

Argument opiera się na banalnym tricku. W każdym społeczeństwie, kilka, kilkanaście, czasem „niskie” kilkadziesiąt procent społeczeństwa ma ujemny majątek netto. Zgodnie z Survey of Consumer Finances z 2010 roku, około 25% amerykańskich gospodarstw domowych miało negatywny majątek netto.

Tak więc drogi czytelniku, jeśli nie masz kredytu a posiadasz na przykład samochód i trochę oszczędności, to masz większy majątek niż skumulowany majątek 1/4 najmniej zamożnych Amerykanów. Rzecz w tym, że ta informacja nie ma większego znaczenia.

To normalne, że w państwach z płatnymi (i drogimi) studiami wyższymi spora część młodych ludzi ma ujemny majątek netto (nawet przy wysokich dochodach). Jeśli weźmiemy pod uwagę, że dla większości ludzi zakup nieruchomości jest największą (najbardziej wartościową) życiową inwestycją a kilka lat temu byliśmy świadkami przekłucia sporego spekulacyjnego bąbla na rynku nieruchomości to możemy się spodziewać, że ujemna wartość netto (różnica pomiędzy rynkową wartością nieruchomości a pozostałym do spłacenia kredytem hipotecznym) milionów nieruchomości sprawi, że majątek netto milionów gospodarstw domowych będzie negatywny.

Myślę, że spora część, dobrze zarabiającej polskiej klasy średniej, która na szczycie bańki na rynku nieruchomości kupowała mieszkania i brała kredyty we frankach ma ujemny majątek netto.

Warto też pamiętać, że nierówność majątkowo będzie zawsze dużo większa niż nierówność dochodowa z tego prostego powodu, że majątek podlega akumulacji (często przez pokolenia) a więc jest bardziej podatny niż dochody na czynnik wieku.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że nierówności ekonomiczne (zarówno majątkowe jak i dochodowe) przybierają niepokojące rozmiary, zdecydowanie przewyższające poziomy, które szacują Amerykanie oraz, które uznają za społecznie korzystne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Gospodarka, Społeczeństwo i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na Jesteś zamożniejszy niż myślisz

 1. poziomka pisze:

  Naprawdę uważasz, że to, że ma się kredyt na mieszkanie, którego wartość nie pokrywa wartości mieszkania nie ma znaczenia?

  • Trystero pisze:

   @ poziomka

   Przeczytaj to co napisałem. To, że ma się ujemny majątek netto ma znaczenia. To, że ktoś bogaty ma więcej majątku niż skumulowany mąjątek 140 mln ludzi, z których większość ma ujemny majątek netto nie ma znaczenia, nic nie wnosi do dyskusji o nierówności.

   Mam większy majątek niż skumulowany majątek kilkuset milionów ludzi na świecie. Ale nie przyszło mi do głowy by tym przykładem ukazywać nierówności ekonomiczne :)

 2. Wojtek S. pisze:

  Myślę, że dobrze zarabiający ludzie w Polsce (5000 zł), bez kredytu, z samochodem są w górnym 1% (JEDNYM procencie) najbogatszych ludzi na świecie. Obszar biedy na świecie jest ogromny. Niestety wielu ludzi o tym zapomina i nie docenia tego co ma.

 3. poziomka pisze:

  Trystero, w cytowanym przez ciebie materiale porównuje się majątki ludzi zamieszkujących ten sam kraj, ty w odpowiedzi porównujesz się z całą planetą.
  Mimo wszystko to, że majątek w jakimś kraju należy do garstki obywateli, która wypożycza go pozostałym, ma chyba znaczenie i jest miarą nierówności.

  • Trystero pisze:

   @ poziomka

   Trystero, w cytowanym przez ciebie materiale porównuje się majątki ludzi zamieszkujących ten sam kraj, ty w odpowiedzi porównujesz się z całą planetą.

   Gdybym żył w USA to mój majątek też byłby większy niż skumulowany majątek 25% najmniej zamożnych Amerykanów. A ta informacja nie wnosiłaby wiele wartościowego do dyskusji o nierównościach ekonomicznych.

 4. xxx pisze:

  @Trystero & Poziomka
  zarabiając 5000 brutto jest się w 15% NAJLEPIEJ ZARABIAJĄCYCH POLAKÓW
  http://f.cl.ly/items/220M3F1u3o0A0G212Y0t/zarobki%20wykres.png

  A dochody w Polsce znacznie przekraczają średnią całego świata:
  http://www.google.com/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=sl_gdp_pcap_em_kd&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:POL&ifdim=region&tdim=true&ind=false

  „Na bank” zarabiając 5000 brutto jest się w 5% najlepiej zarabiających Ziemian.
  Dysproporcje w majątkowe są większe większe niż dochodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *