Witajcie na Trystero.pl. Sobotnia porcja linków:

Popatrzcie na poniższy wykres, który przedstawia notowania spółki Netflix, która jest liderem sektora mediów strumieniowych w USA – dostarcza filmy i programy telewizyjne na żądanie przez Internet. Zajmuje się także wypożyczeniem DVD za pośrednictwem tradycyjnej poczty:

Za FinViz

Od szczytu w połowie lipca na poziomie około 305 USD notowania NFLX spadły o 63%, do 113 USD. Zastanawiacie się zapewne, co takiego stało się z ‘fundamentami’ spółki. Odpowiedź brzmi: nic specjalnego. W tym roku prognozowany wzrost zysku na akcje ma wynieść 49%, w przyszłym roku 46%. Wskaźniki rentowności wyglądają dobrze: ROA na 19%, ROE na 84%, ROI na 33%. Co więc się stało?

Pewnej wskazówki udziela wskaźnik cena/zysk (P/E) na poziomie 29 (prognozowany P/E na przyszły rok jest na poziomie 17). Przy cenie 305 USD wskaźnik P/E na obecny rok wynosił około 77. Netflix to idealna ilustracja ryzyka związanego z inwestowaniem w spółki wzrostowe.

Oczywiście innym problemem Netflix może być zapowiadany wzrost konkurencji na rynku, na którym działa.

Jakiś czasu temu Andrew Bary opisał spółki z S&P 500, które w ostatniej dekadzie zanotowały trzycyfrowy wzrost zysków przy spadku lub stagnacji cen akcji.

Video tygodnia: Dyrektor Economic Cycle Research Institute, Lakshman Achuthan, w programie CNBC wskazuje, że na podstawie zachowania grupy wskaźników wyprzedzających dla amerykańskiej gospodarki prognozuje ‘niemal pewną’ recesję dla USA, nawet bez negatywnego szoku (takiego, jakim był upadek Lehman Brothers we wrześniu 2008 roku i jakim może być bankructwo Grecji w 2011 roku):

O wskaźniku wyprzedzającym ECRI pisałem w czerwcu 2010 roku, wskazując na stosunkowo dobre, historyczne wyniki prognoztyczne tego wskaźnika.

Wielka zmiana w polityce inwestycyjnej Warrena Buffetta i jego firmy inwestycyjnej – Berkshire Hathaway. BH ogłosiło program skupu akcji własnych. Berkshire Hathaway będzie mogło skupować własne akcje tak długo jak ich cena rynkowa nie przekroczy 110% ich wartości rynkowej a BH posiadać będzie więcej niż 20 mld USD w gotówce lub ekwiwalentach.

Fantastyczne zestawienie danych o spółkach z listy The Fortune 500, z latach 1955 – 2010. The Fortune 500 to lista 500 największych amerykańskich spółek. Zestawienie uwzględnia pozycję na liście, przychody i zyski. Świetne narzędzie do śledzenia ewolucji amerykańskiego biznesu.

Świetny artykuł ilustrujący potęgę procesu destrukcji popytu, czyli trwałego przesunięcia krzywej popytu w dół wskutek utrzymujących się przez dłuższy czas wysokich cen. To ilustracja powiedzenia, że najlepszych lekarstwem na wysokie ceny surowców są wysokie ceny surowców. Sonja Elmquist opisuje rynek metali ziem rzadkich. W październiku 2010 roku poświeciłem metalom ziem rzadkich wpis na blogu.

Ciekawostka o Google. W czasie aukcji o portfel patentów Nortela, Google złożyło między innymi ofertę wartą 3 141 592 653 USD. Tak, to jest liczba Pi.

Mądrość z rysunków: strategia rynkowa korzystna dla jednostki może generować dużo strat dla innych uczestników rynku:

Za XKCD