Porcja linków na niedzielę:

Alessio Rastani miał w ubiegłbym tygodniu swojego warholowskie 5 minut sławy gdy na antenie BBC powiedział, że ‚każdej nocy marzy o kolejnej recesji’. W wywiadzie wspomniał także, że ‚światem rządzi Goldman Sachs’, ‚oszczędności milionów ludzi zostaną zniszczone przez nadchodzący kryzys’ a ‚na recesji zarobić mogą wszyscy’.

Rastani przedstawiony został jako ‘indywidualny inwestor’ (independent trader). Jego wywiad wywołał burzę oraz pytania o jakość dziennikarskiego warsztatu redaktorów BBC, którym wcześniej zdarzyło się przeprowadzić wywiad z kandydatem na stanowisko techniczne, który został przedstawiony jako ekspert od Internetu i na żywo komentował konsekwencje wyroku sądowego w sporze Apple z wytwórnią płytową The Beatles. Ten wywiad możecie obejrzeć poniżej mina Pana Goma w pierwszych sekundach video – bezcenna:

W każdym razie, kilka dni później Rastani przyznał, że jest typem osoby desperacko zabiegającym o uwagę. Inwestowanie jest jego hobby a tym co naprawdę lubi robić jest publiczne przemawianie.

Proszę zwrócić uwagę na fragment, w którym The Telegraph kwestionuje kompetencje Rastaniego na podstawie faktu, że nie jest on zamożnym człowiekiem ani nie odniósł sukcesu w biznesie. Czy Waszym zdaniem inwestycyjny guru powinien być zamożny?

Świetny artykuł, w którym Lawrence Mishel rozprawia się z mitem głoszącym, że przyczyną problemów na amerykańskim rynku pracy jest niepewność przedsiębiorców co do przyszłego środowiska regulacyjnego i fiskalnego. ‘Regulatory uncertainty’ to Joker w talii argumentów Republikanów – jeśli problemem nie są wysokie podatki i regulacje to jest nim strach przed wysokimi podatkami i regulacjami. Mishel podaje cztery bardzo rzeczowe argumenty:

  • inwestycje w sprzęt i oprogramowanie rosną obecnie szybciej niż w czasie trzech ostatnich ożywień
  • zatrudnienie w sektorze prywatnym rośnie szybciej niż w 2001 roku i nie odstaje od sytuacji z 1991 roku
  • firmy nie zwiększają godzinowego tygodnia pracy swoich pracowników – problem nie leży w tym, że boją się zatrudniać nowych pracowników lecz, że nie widzą potrzeby zwiększania produkcji
  • sami przedsiębiorcy przyznają, że największym problemem jest dla nich słaba sprzedaż

Michael Lewis tym razem odwiedził Kalifornię i przedstawił problemy ekonomiczne tego stanu.

Fascynujący tekst w Slate pod tytułem: Czy roboty ukradną Ci pracę? Farhad Manjoo zwraca uwagę, że postęp technologiczny sprawia, że roboty, czy algorytmy zagrażają wielu dobrze płatnym zawodom wykonywanym przez wykształconych ludzi.

Interesujący tekst o tym jak znajomość statystyki i psychologii pomogła po 67 latach odnaleźć zatopiony statek u wybrzeży Australii.

Simon Winchester w Vanity Fair o chińskich kolejach dużych prędkości. W 2012 roku Chiny będą mieć więcej kilometrów HFT niż reszta świata łącznie!

Reuters opublikował raport specjalny o aferze w UBS związanej z 2,3 mld USD strat, które spowodował makler Kweku Adoboli nieautoryzowanymi transakcjami. O sprawie pisałem niedawno na blogu.

Mądrość z rysunków: dlaczego nie warto zawracać sobie głowy analizami komentatorów rynków finansowych występujących w telewizjach biznesowych?

Za Big Picture