No dobrze, zanim posypią się na mnie gromy, chciałbym tylko zwrócić uwagę, że zawsze można docenić moją odwagę. W końcu niniejszym tekstem nie tylko drażnię złotomaniaków lecz także następuję na odcisk miłośnikom teorii spiskowych. Przyznać musicie, drodzy czytelnicy, że wystąpienie przeciwko tym dwóm grupom wymaga nieco męstwa.

Od razu chciałbym też zdementować sugestie jakobym cały weekend szwendał się po Internecie w poszukiwaniu spiskowej teorii, którą łatwo jest ośmieszyć. Odnośnik do poniższego tekstu znalazłem na całkiem poważnym forum inwestycyjnym – Long Room w FT Alphaville.

Otóż, na stronie o dumnej nazwie Jaskinia Patriotów znajduje się alarmistyczny tekst pod tytułem Why Investing In Gold Is An Illuminati Trap. Illuminati to ludzie związani z Nowym Rządem Światowym (NWO) – agenci złej, przebiegłej i diabolicznej szajki. Oto co autor strony napisał o metodach walki z NWO: W celu uchronienia się przed manipulacjami NWO na globalnych rynkach finansowych musisz używać instynkt i intuicję. Musisz myśleć jak dzikie zwierzę. W pełni zgadzam się z autorem. Tworząc i analizując teorie spiskowe nie można zachowywać się jak racjonalny i rozumny człowiek, zebrać całe spektrum informacji, zważyć ich znaczenie, ocenić prawdopodobieństwo poszczególnych scenariuszy i podjąć adekwatne działania. Instynkt i intuicja – oto broń autorów spiskowych teorii.

Gospodarz Jaskini Patriotów sugeruje, ze Nowy Rząd Światowy zamierza zmanipulować klasę średnią i najbogatszych by przeniosły one swoje oszczędności na rynek złota. Wtedy, NWO wycofa swoje wsparcie dla rynku złota, które teraz można obserwować w postaci zakupów banków centralnych i na rynku złota rozpocznie się lawinowa wyprzedaż, która sprowadzi ceny złota do 300 USD za uncję. Ludzie zrozumieją wtedy, że złoto, podobnie jak diamenty, jest po prostu śliczną błyskotką, lecz posiada niewiele fundamentalnej wartości. Cytuję: Gold is very similar to paper money. Gold is very similar to fiat currency. It is true that gold has held its value for thousands of years, but that fact means nothing in the short haul. The reason why you better get your ass out of gold, and fast, is because gold is damn near worthless in reality. Gold’s days are numbered. Don’t be on that boat when it sinks. Gold is just a pretty metal, and isn’t good for much else. Sure it has a few practical applications, but not enough to warrant thousands of dollars per ounce.

Jak powinien się więc zachować przenikliwy człowiek polegający na swojej intuicji i instynkcie? Powinien kupić srebro! To przecież takie oczywiste. Cytuję: Why is silver still priced so low and gold priced so high? Because the financial elite are quietly buying up silver in preparation for the great switch. They can only hope to conceal the truth about silver for a short time.

Jeśli prawda leży pośrodku to gdzie się ukryła na rynku złota? Są teorie spiskowe, które sugerują, że banki centralne poprzez niecne manipulacje zaniżają ceny złota. Istnieją teorie spiskowe, które sugerują, że jest zupełnie odwrotnie, że banki centralne, które są narzędziami NWO, ‘grają’ na wielką zwyżkę cen złota. Gdzie jest prawda? Gdyby była pośrodku to oznaczałoby to chyba, że nie ma żadnych manipulacji na rynku złota.

Naturalnie, nad miejscami takimi jak Jaskinia Patriotów wisi wirtualny napis ‘Porzućcie rozum wszyscy, którzy tu wchodzicie’ – nie chciałbym więc z tego wydarzenia czynić fundamentu do dyskusji o sytuacji na rynku złota. Zwróciłem uwagę na ten tekst ponieważ pokaże one wielu czytelnikom okrutną prawdę o większości spiskowych teorii: nie można ich sfalsyfikować. Dla wielu ludzi ten fakt jest wielką zaletą. Dla ludzi wychowanych na metodzie naukowej to wada przekreślająca użyteczność teorii. Zresztą, spróbujcie sami udowodnić, że gospodarz Jaskini Patriotów się myli.