Nowa porcja linków:

Intel oferuje 7,7 mld USD za McAfee, BHP Biliton oferuje 39 mld USD za Potash Corp. of Saskatchewan – aktywność na rynku fuzji i przejęć (M&A) wyraźnie wzrosła w 2010 roku. Trudno się temu dziwić, skore tylko amerykańskie firmy dysponują 2 bln USD wolnych środków finansowych (gotówki i aktywów krótkoterminowych). Czy to znak przesilenia na rynku czy potwierdzenie jego siły?

Więcej informacji o próbie przejęcia McAfee przez Intela w artykule Wall Street Journal.

O próbie wrogiego przejęcia Potash Corp. przez BHP Biliton pisał Telegraph.

Zastanawiam się ilu czytelników podałoby przykład rynku słodzonych napojów jako ilustrację konkurencyjnego rynku… Barry Ritholtz przywołuje interesującą analizę amerykańskiego rynku słodzonych napojów by pokazać różnicę pomiędzy rynkiem konkurencyjnym a rynkiem oferującym różnorodność produktów. W USA, trzy firmy (Coca-Cola, Pepsi i Dr. Pepper) kontrolują 89% rynku słodzonych napojów. Wszystko to dzieje się pod ‘osłoną’ 63 marek i 411 rodzajów napojów oferowanych przez ten oligopol.

Czy bycie oszczędnym jest sexy? Świetny tekst w New York Times o tym, że mądre zarządzanie pieniędzmi może zrazić do mężczyzn istotną część rynku matrymonialnego. Polecam uwadze, ogłoszenia matrymonialne z XIX wieku:

A young lady, rather good looking, and of good address, desires the acquaintance of a gentleman of wealth (none other need apply), with a view to matrimony. (podkreślenie moje – T.)

The advertiser, a successful young business man of good education, polite manners and agreeable address, having recently amassed a fortune and safely invested the same, wishes to meet with a young lady or widow.

Z cyklu ‘kiedyś to byli…’ – oto co znalazłem dla czytelników bloga w okolicy La Scali:

banchiere

Kiedyś to bankierzy byli tacy, że ich imieniem nazywano place i ulice. Giordano Dell’Amore można także znaleźć we włoskiej Wikipedii. Czy ktoś mógłby wskazać, który ze współczesnych bankierów zasłuży kiedyś na taki honor? Przy okazji, pomysł podawania na tabliczce z patronem ulicy informacji o tym kim był i kiedy żył bardzo mi się podoba. Podobnie jest chyba w Barcelonie, jeśli dobrze pamiętam. To bardzo mało nachalny sposób na zwiększenie ‘świadomości historycznej’ społeczeństwa i turystów.

Fundusze hedge zaczynają poważnie walczyć z inwestorami, którzy ujawniają mediom treść okresowych listów. Zarządzający 17 mld USD, Elliott Management Corp domaga się od serwisu, który opublikował list funduszu do inwestorów, ujawniania źródeł tej informacji. Mnie zastanawia, jaki konkretny cel przyświeca inwestorom, którzy ujawniają mediom tego typu informacje. Przecież najwyraźniej działają na swoją szkodę. Pomijam sytuację, w której fundusz ma bardzo słabe wyniki i reakcja inwestorów wynika z gniewu, chęci odwetu.

Interesujący tekst o rywalizacji dwóch azjatyckich gigantów: Chin i Indii. Z jednej strony jest wymiana handlowa pomiędzy tymi dwoma państwami, która wzrosła 230 razy od 1990 roku, do 60 mld USD. Z drugiej strony, spory graniczne, skomplikowany system sojuszy (z Indiami mającymi dużo lepsze stosunki z Zachodem), rywalizacja o zapewnienie sobie bezpieczeństwa energetycznego i potencjalne spory handlowe.

Naukowcy stwierdzili, że obecność psów w biurze sprawia, że ludzie stają się bardziej… ludzcy. Na przykład, obecność psa w otoczeniu grupy badawczej sprawiała, że jej członkowie wykazywali o 30% mniejsze tendencje do ‘sypania’ w grze Dylemat Więźnia. Chciałoby się powiedzieć: otwórzcie w Sejmie schronisko dla psów.

Wykres dnia, jak zmieniało się wykorzystanie transferu w globalnej sieci, czyli o ‘śmierci’ telewizji i narodzeniu się ‘transmisji video w Internecie’:

Za Barry Ritholtz

Za Barry Ritholtz

A co Wy interesujący przeczytaliście?