Adam Góral dotrzymał słowa i największa polska firma z sektora IT przejęła spółkę notowaną na Nasdaq. Cytuję PAP: Asseco Poland za 145,3 mln USD kupuje 50,2 proc. akcji Formula Systems Asseco Poland podpisało z Emblaze Ltd. umowę kupna 49,2 proc. akcji, dających 50,7 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki Formula Systems notowanejna Nasdaq. Co wiemy o Formula Systems? Znów cytuję PAP: Spółka Formula Systems powstała w 1985 roku. Jest spółką holdingową, która posiada udziały w trzech spółkach informatycznych (Matrix IT Ltd., Magic Software Enterprises Ltd., Sapiens International Corporation N.V.), specjalizujących się w produkcji i dostarczaniu rozwiązań informatycznych.

Zaraz, zaraz. Przypominacie sobie Sapiens International Corporation N.V.?  Na wiosnę 2009 roku kilku dziennikarzy i blogerów pokazało jakość swojego ‘researchu’ błędnie (kłamliwie?) sugerując, że United International Trust B.V. (UIT), który wylicytował majątek stoczni, jest spółką zależną… od Sapiens International Corporation (SIC). Następnie, gdy zdemaskowałem tę nieprawdę, część dziennikarzy zmieniła ‘spółkę zależną’ na ‘podatkową wypustkę’, co było o tyle sprytnym posunięciem, że ‘podatkowa wypustka’ znaczy tyle co nic. W rzeczywistości, UIT realizował dla Sapiens usługi korporacyjne (SIC była jednym z wielu klientów UIT), ponieważ Sapiens inkorporowana była na Antylach Holenderskich.

Dlaczego ‘dociekliwi’ dziennikarze zainteresowali się Sapiens International? Cytuję Pana Grzegorza Wierzchołowskiego z portalu Niezależna.pl: W kierownictwie tej drugiej firmy (Sapiens – T.) znajdujemy wiele osób związanych z izraelską armią. Ale to nie koniec. Dociekliwi dziennikarz odkrył, że Sapiens jest członkiem holdingu Formula Systems, który z kolei w listopadzie 2006 r. został wykupiony przez konsorcjum Emblaze Group. A w zarządzie Emblaze Group znajdowało się kilka osób związanych wcześniej z izraelskim wywiadem. Wielu czytelników nie uwierzy w poziom intelektualny i etyczny dziennikarzy Niezależna.pl ale te na prędko poskładane informacje wystarczyły do sugerowania w tytule, że Mossad przejmuje polskie stocznie i apelowania do czytelników do rozpowszechniania artykułu. Zabawna historia, tego tekstu na portalu Niezależna.pl już nie ma co sugeruje, że dziennikarze tego portalu zdają sobie sprawę z tego kiedy wprowadzili w błąd swoich czytelników. Przezabawny tekst jest jednak dostępny, razem w przecudnej treści apelem, na kilku stronach internetowych.

Dlaczego o tym piszę? Otóż, moi drodzy, Asseco Poland, przejął Formula Systems i Sapiens International co oznacza, że ci wszyscy ludzie powiązani z izraelską armią i wywiadem pracują teraz dla nas! Wykupiliśmy Mossad! – zgodnie z logiką śmietanki prawicowego dziennikarstwa. Czyż to nie jest wspaniała wiadomość?

Mimo, że to Asseco Poland, kupiło Formula Systems od Emblaze, fakt, że Asseco zajmuje newralgiczną pozycję w wielu procesach informatyzacji w Polsce (między innymi ZUS-u) może rozgrzać głowy kilku dziennikarzy i blogerów. Dlatego ogłaszam nieoficjalny konkurs na pierwszego śmiałka, który sformuję spiskową interpretację tej transakcji.

Skoro już piszę o przejęciu Formula Systems to pozwolę sobie je skomentować z punktu widzenia inwestora. Według Asseco, transakcja przeprowadzana jest przy współczynniku cena/zysk na poziomie 15,2  (biorąc pod uwagę zyski za rok 2009) – co nie jest wartością niebotycznie wysoką. Co więcej, po uwzględnieniu gotówki w bilansie Formula Systems, wartość C/Z dla tej transakcji spada do 8,3, czyli do poziomu zbliżonego do poprzednich przejęć Asseco. Nie rozumiem dlaczego Asseco nie podaje C/Z dla prognozowanego na 2010 rok zysku. Warto zauważyć, że z jednej strony tak duża transakcja stanowi pewne ryzyko dla rozwoju Asseco, a z drugiej strony ryzyko to zmniejsza fakt, że zarząd Asseco ma  na swoim koncie kilka udanych fuzji i akwizycji (przede wszystkim z Softbankiem i Prokomem – podmiotami w tym czasie większymi od Asseco).

Warto wreszcie spojrzeć na transakcję z punktu widzenia sprzedającego, który nie ukrywa zadowolenia z ceny zaoferowanej przez Asseco, która zawiera około 43% premię w stosunku do rynkowej wyceny Formula Systems z 3 września 2010. Jeszcze jedna ciekawostka: tutaj napisano o przejęciu Formula Systems przez Asseco… dwa dni temu.

Ważne informacje na koniec: czwarty akapit od końca należy czytać z przymrużeniem oka. iFin24 jest spółką zależną Comarchu, który działa w tej samej branży co Asseco – co wymaga zaznaczenia w celu sprostania wysokim standardom blogerskiej etyki.