Porcja linków na weekend:

Financial Times o polskim rynku akcyjnym. Zdaniem analityka BofA Merrill Lynch, Michaela Harrisa, wycena polskiego rynku wygląda atrakcyjnie na tle regionu i wyników polskiej gospodarki.

Kolejny miliarder traci rozum. Założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg, postanowił przekazać 100 mln USD na rozwój publicznych szkół w Newark. Rety! Zamiast protestować przeciwko podwyżce podatków dla najbogatszych ten miliarder wspiera sektor publiczny! Jakby fakt, że Bill Gates finansuje kampanię na rzecz dodatkowego podatku dla najbogatszych nie był wystarczającym policzkiem dla przeciwników redystrybucji dochodu narodowego.

Świetne rozważania o tym czy ETF może implodować. Okazuje się, że może. Problemem jest naga krótka sprzedaż.

Dziesięć mitów o rynku złota. Inspirujace ujęcie tematu. Autor rozprawia się z mitami byczymi i niedźwiedzimi. Złoto jest przewartościowane, złoto jest bezpieczną przystanią, złoto jest prawdziwym pieniądzem i siedem innych.

Obawy o podaż metali ziem rzadkich nie słabną. Niedawno, amerykańska firma zarządzają zamkniętą do niedawna kopalnią metali ziem rzadkich w Kalifornii pozyskała w ofercie publicznej około 500 mln USD.

Ciekawe rozważania o tym czy czynniki kulturowe mogą wpływać na tempo rozwoju gospodarczego. Autorzy tej analizy skupili się na indywidualizmie społeczeństw.

Interesujący tekst o tym w jaki sposób globalne banki ułatwiają transfery brudnych pieniędzy oraz o tym, że konkretni ludzie odpowiedzialni za te operacje są praktycznie bezkarni.

Świetne zdjęcia układu słonecznego na ulubionych blogu fotograficznym.

Interesująca mapa, pokazująca przesuwanie się w czasie demograficznego środka w USA. Wizualizacja amerykańskiego marszu na południowy zachód:

Za Strange Maps

Za Strange Maps