Cóż, najwyższy czas by dodać do listy zarzutów wobec mojego bloga kolejny: udostępnianie istotnych danych statystycznych ułatwiających dyskusję o ważnych kwestiach gospodarczych i społecznych. Proszę dopisać ten zarzut tuż pod ‘tłumaczeniem abstraktów badań naukowych’ – mojego ulubionego, stawiającego mnie tuż obok Tylera Cowena, Marka Thomy czy Robina Hansona i wielu innych blogerów, którzy referują abstrakty badań naukowych (z uwzględnieniem  przepaści w dorobku naukowym, która dzieli mnie i wymienionych blogerów).

Temat wydatków na służbę zdrowia podjąłem już kilka miesięcy temu. Dyskusję wtedy zepsuł fakt, że nie wszyscy komentatorzy zrozumieli, że podałem wielkość wydatków na służbę zdrowia jako odsetek PKB – a więc w formacie, który uwzględnia różnice w zamożności. Jaki przyświeca mi cel? Idę pod prąd i próbuję pokazać, że system ochrony zdrowia w Polsce jest relatywnie (z uwzględnieniem poziomu gospodarczego Polski) niedofinansowany. Poniższy wykres przedstawia wydatki na służbę zdrowia (całkowite: sektora prywatnego i publicznego) jako odsetek PKB (oś OY, w procentach) oraz per capita (na osobę) z uwzględnieniem siły nabywczej (oś OX, w USD) wśród państw OECD. Można więc porównać Polskę nie tylko z Niemcami czy z USA ale także ze Słowacją czy Węgrami:

Za OECD

Za OECD

Co się okazuje? W kontekście wydatków na służbę zdrowia jako odsetka PKB, tylko trzy państwa OECD wydają mniej niż Polska: Turcja, Meksyk i Korea. Trzy państwa regionu CEE, Czechy, Węgry i Słowacja, wydają 0,4 punktu procentowego, 1,0 pp. I 1,3 punktu procentowego więcej. Jeden punkt procentowy to około 12 mld złotych dodatkowych wydatków na służbę zdrowia. W USA na ochronę zdrowia wydaje się 2,5 razy więcej niż w Polsce – licząc jako odsetek PKB!

W kontekście wydatków per capita, tylko Turcja i Meksyk wydają w OECD mniej na ochronę zdrowia niż Polska. Na Węgrzech wydatki na ochronę zdrowia są o 40% wyższe, na Słowacji o 50% wyższe, a w Czechach o 60% wyższe. W USA są szesnaście razy wyższe!

Zobaczmy teraz, pierwsze lepsze dane pokazujące efektywność systemu ochrony zdrowia, choćby śmiertelność niemowląt:

Za OECD

Za OECD

To nie pomyłka, w USA jest wyższa śmiertelność niemowląt niż w Polsce. Mimo tego, że w Polsce wydaje się na ochronę zdrowia 16 razy mniej pieniędzy na osobę.

Uwagi końcowe: o fałszowanie danych proszę oskarżać OECD. Dane pochodzą z 2007 roku lub lat wcześniejszych w kilku przypadkach. Nie wycinałem z wykresów wartości ekstremalnych gdyż wykresu mają funkcje poglądowe (w ostateczności proszę po prostu zignorować linię trendu).