Interesujące dane napłynęły z Chin gdzie opublikowane listę miliarderów. Zgodnie z danymi Hurun Report w Chinach żyje od 400 do 500 dolarowych miliarderów, choć autorzy raportu zidentyfikowali tylko 189 z nich. Zidentyfikowano 1363 osoby (ich realną liczbę szacuje się na 4000) o majątku przekraczającym miliard juanów (około 150 mln USD, około 450 mln złotych). Dziesięć lat temu było zaledwie 24 takie osoby.

Tak wygląda pierwsza ‘10′:

Za Hurun Report

Za Hurun Report

Co ciekawe, wśród chińskich miliarderów aż 95% zdobyło swój majątek angażując się w przedsięwzięcia związane z chińskim sektorem konsumpcyjnym. Zaledwie 5% ‘dorobiło się’ w sektorze eksportowych. Najbogatszy Chińczyk jest ‘królem napojów’. Bardzo niepojąca jest nadreprezentacja sektora nieruchomości w zestawieniu.

Zaledwie 1% chińskich miliarderów odziedziczyło swój majątek.

Warto zwrócić uwagę, że około 55 000 Chińczyków dysponuje majątkiem większym niż 15 mln USD a 875 000 majątkiem większym niż 1,5 mln USD:

Za Daily Data Point

Za Daily Data Point

Myślę, że zarówno aktualne dane jak i ekstrapolacja obecnego trendu ma istotne znaczenie dla przedsiębiorstw kierujących swoje produkty i usługi do najzamożniejszego segmentu konsumentów.

Fascynujący fakt dotyczący chińskich miliarderów opublikował The Economist. Wśród 20 najbogatszych na świecie kobiet, które nie odziedziczyły majątku, znajduje się jedenaście Chinek, które okupują całe podium. W zestawieniu znajduje się ‘zaledwie’ pięć Amerykanek.