Porcja linków na dzisiaj:

Barrons o tym w jaki sposób zabezpieczać swój portfel w okresie, w którym korelacja pomiędzy poszczególnymi spółkami a indeksami osiąga historyczne maksima. Oznacza to, że rynek ‘stadnie’ wędruje w tym samym kierunku.

Morningstar podaje 12 szokujących statystyk dotyczących funduszy inwestycyjnych w USA. Oto niektóre z nich:

  • 18 funduszy jest na drodze do 12 kolejnego roku, w którym pobiją średnią dla swojej kategorii funduszy
  • 4 fundusze są na drodze do 11 kolejnego roku, w którym spiszą się poniżej średniej dla swojej kategorii funduszy
  • najlepsza 15 letnia zannualizowana stopa zwrotu to… 17,5%. Osiągnął ją fundusz inwestujący w… obligacje… na rynkach wschodzących
  • 75% funduszy, które w 2005 otrzymały najniższy ranking od Morningstar zostało zamkniętych – to ważny powód by uwzględniać survivorship bias

Kolejna szokująca statystyka. Około 15% kobiet ankietowanych przez amerykański serwis randkowy twierdzi, że Ziemia jest większa od Słońca. Przypomniała mi się od razu teoria, która przedstawił Poszi, a która zakłada, że na dowolne pytanie kilka procent respondentów odpowie twierdząco:

Za OkCupid Blog

Za OkCupid Blog

Na warszawskiej giełdzie wreszcie pojawił się inwestor-aktywista. PZU Asset Management oskarża głównego akcjonariusza Dębicy o wyprowadzenie zysków ze spółki za pomocą cen transferowych i kieruje sprawę do sądu.

Co wiesz o rynku energii? Quiz przygotowany przez amerykańską Energy Information Administration.

W USA znów rozgorzała dyskusja o insider tradingu. Tym razem w kontekście działań kongresmanów i ich doradców. Najwyraźniej, korzystanie przez wymienione osoby z niepublicznych, cenotwórczych informacji w inwestowaniu na rynkach akcyjnych nie jest przestępstwem.

Och, Szwecja! Tam nawet złodzieje są przyzwoici. Jeden z nich po ukradzeniu laptopa ‘zgrał’ istotne dane na  USB i wysłał je profesorowi, którego okradł.

James Altucher o tym dlaczego niedźwiedzie wydaja się mądrzejsi od byków. Podoba mi się grupa argumentów oparta o założenie, że nasz mózg jest bardziej zainteresowany dostrzeganiem zagrożeń i niebezpieczeństw co sprawia, że aktywniej reaguje na ostrzeżenia o nich niż na zapewnienia, że wszystko jest w porządku.

Najwyższe budynki na świecie w 1884 roku. Podoba mi się to zestawienie ponieważ bardzo wiele mówi o tym jak błyskawicznym mgnieniem oka jest nasz cywilizacja techniczna na linii czasu.

A co Wy interesującego przeczytaliście?