Zaległa porcja linków:

Analityk Federal Reserve Bank of San Francisco porównał sytuację Grecji z 2009 roku i Argentyny z 2001 roku. Streszczeniem tej analizy mogłaby być poniższa tabela:

Za Federal Reserve Bank of San Francisco

Za Federal Reserve Bank of San Francisco

Nie uwzględnia ona jednak faktu, że grecką walutą jest euro a Grecja ma wsparcie instytucji europejskich co tłumaczy dlaczego nie doszło jeszcze do zdarzenia kredytowego.

Kolejne studium przypadku portugalskiej dekryminalizacji posiadania wszystkich narkotyków na własny użytek. Liberalizacja prawa antynarkotykowego zsynchronizowana była z ‘miękkimi’ działaniami neutralizującymi skutki zdrowotne uzależnienia.

Wielki problem Google: odchodzący pracownicy. Ten fakt zwrócił moją uwagę: jeden na pięciu pracowników Facebooka pracował kiedyś w Google. Przez kilka ostatnich lat Google korzystało z opinii najlepszego miejsca pracy dla kreatywnych ludzi w IT. Google przyciągało talenty. Czy Google poradzi sobie bez tej etykiety?

Kapitalizm kolesiów 2.0 Kto napisał drakońskie prawo antyimigracyjne w Arizonie? W dużym uproszczeniu: lobbyści pracujący na rzecz… właścicieli prywatnych więzień. Czy tak wygląda magia ekonomii strony podażowej? Powstała podaż prywatnych więzień, która stworzyła popyt na prywatne więzienia. Tylko dlaczego popyt potrzebował pomocy republikańskiego senatora?

Lord James of Blackheath zainspirował swoim wystąpieniem w Izbie Lordów pokolenia spiskowców. Według lorda, bardzo bogata grupa ludzi, nazwijmy ją Fundacją X, gotowa jest wspomóc brytyjski rząd miliardami funtów, które brytyjski gabinet może przeznaczyć na inwestycje infrastrukturalne. Fundacja X operuje w standardzie złota i ma więcej fizycznego złota niż, zgodnie w oficjalnymi danymi, wydobyto w całej historii ludzkości. Kilku czołowych blogerów zajęło się wyjaśnianiem wystąpienia lorda. Mnie irytuje milczące założenie, że osoba o tej pozycji politycznej i społecznej nie może być albo pospolitym durniem dającym się nabrać na jakąś odmianę nigeryjskiego oszustwa albo wymagać konsultacji psychiatrycznej. Jest oczywiście trzecia opcja: Fundacja X istnieje…

Paul Krugman czasem się myli. Na przykład wtedy, gdy twierdzi, że quantitative easing nie może mieć negatywnego wpływu na gospodarkę poprzez inflacyjne stymulowanie wzrostu cen surowców. Krugman trafnie zauważa, że wzrost cen surowców może zaszkodzić gospodarce tylko wtedy gdy będzie w kategoriach realnych a nie nominalnych czyli gdy ceny surowców będą rosły szybciej od inflacji. Zdaniem Krugmana może się to zdarzyć tylko wtedy gdy gospodarka wróci na ścieżkę trwałego wzrostu. W tym miejscu Krugman popełnia błąd ponieważ zapomina, że efektem ubocznym QE może być tworzenie baniek spekulacyjnych na rynkach kapitałowych. Większość kompleksu surowcowego jest już dostępna dla inwestorów finansowych – można więc sobie wyobrazić sytuację, w której wpompowane przez FED pieniądze, na przykład przez fundusze indeksowe, trafią na rynek towarowy a nie trafią do realnej gospodarki. Realne ceny surowców wzrosną szkodząc odrodzeniu gospodarczemu.

Wspaniały komiks o różnicy pomiędzy korelacją a związkiem przyczynowo-skutkowym:

Za Internet

Za XKCD

A co Wy interesującego przeczytaliście?