Początek listopada to doby moment by spojrzeć na to gdzie względem początku roku znajdują się najważniejsze rynki na świecie. Bespoke opublikował zestawienie stóp zwrotu kilkudziesięciu rynków akcyjnych.

Listę otwierają dwie azjatyckie giełdy: Sri Lanka i Bangladesz ( 97% i 75%), które wyprzedają Estonię (62%) i Litwę (50%). Na szarym końcu znajdują się Słowacja, Bułgaria, Grecja i Bermudy (-18%, -20%, -31% i -39%).

Warto zauważyć, że wiele istotnych linków jest w 2010 roku ‘na czerwono’: Japonia, Hiszpania, Włochy, Chiny o więcej niż 7%. Polski rynek akcyjny znajduje się w połowie stawki:

Za Bespoke

Za Bespoke

FinViz udostępnia natomiast stopy zwroty z kontraktów terminowych na kluczowe aktywa finansowe, w tym kluczowe elementy rynku surowcowego:

Za FinViz

Za FinViz

Jest kilka rzeczy, które przykuwają uwagę w tym wykresie. Po pierwsze, możemy zaobserwować, że akcje, obligacje i surowce zanotowały wzrosty. Po drugie, zyskały niemal wszystkie towary. Kakao i gaz ziemny są jedynymi wyjątkami. Po trzecie, może zaobserwować relatywnie silną postawę surowców rolniczych i metali szlachetnych.

W gruncie rzeczy, to na rynku surowcowym można obecnie obserwować najsilniejsze sygnały ostrzegawcze w kwestii inflacji. Rzecz w tym, że rynek obligacji zupełnie ich nie potwierdza.

Co przykuło Waszą uwagę?