Wczoraj, Giełda Papierów Wartościowych poinformowała, że w grudniowej korekcie składu indeksu WIG 20 biotechnologiczną spółkę Bioton zastąpi koncern energetyczny Tauron. Niemal równe pięć lat temu, 10.11.2005, GPW poinformowała, że Bioton w grudniu 2005 wejdzie do indeksu WIG 20 (zamiast Cersanitu). Zobaczmy, co w międzyczasie działo się z kursem Biotonu:

Za akcje.net

Za akcje.net

Stosunkowo silne jest przekonanie inwestorów, że stopy zwrotu indeksów nie oddają realnych stóp z rynku akcji ponieważ rewizje indeksów, konkretnie dołączanie do indeksów rosnących spółek, zawyżają wyniki indeksów względem szerokiego rynku. Naturalnie, przykład Biotonu to jedynie anegdota – zwracam jednak na nią uwagę ponieważ czasem przykład anegdotyczny ma większą siłę przebicia niż dowody kwantytatywne, którymi zajmowałem się wcześniej. W odniesieniu do indeksu Russel 2000 i Dow Jones (w tym przypadku także anegdotycznie ponieważ skupiłem się na oryginalnym składzie indeksu).

Przekonanie, że indeksy spisują się lepiej niż szeroki rynek jest sprzeczne z rynkową intuicją, zmusza przecież do założenia, że komitety indeksowe lub algorytmy indeksowe posiadają trwałą przewagę nad rynkiem co wydaje się mało prawdopodobne. Choć fenomen pędu, momentum, mógłby to zjawisko wyjaśnić.

Uświadomienie sobie, że indeksy najprawdopodobniej przegrywają z szerokim rynkiem powinno skłonić do zastanowienia się nad tym w jaki sposób chcemy inwestować, czy poprzez indeksy (wygodnie, taniej) czy pasywnie lecz w oparciu o szeroki rynek.