Globalne serwisy finansowe odnotowały, że 21 grudnia indeks S&P 500 zamknął się powyżej poziomów sprzed upadku banku Lehman Brothers (WIG jest około 20% powyżej poziomów z połowy września). Bankructwo Lehman Brothers dla wielu analityków jest cezurą wyznaczającą początek najgorętszej fazy kryzysu finansowego. Dla części obserwatorów wyjście najważniejszego indeksu amerykańskiego rynku akcyjnego ponad poziomy sprzed 13 września 2008 roku oznacza, że rynek ‘strząsnął’ z siebie konsekwencje kryzysu finansowego. Zdecydowanie, nie podzielam tego typu optymizmu.

Osiągnięcie poziomów sprzed bankructwa LB to jednak dobry moment by nabrać pewnej historycznej perspektywy w analizie amerykańskiego rynku akcyjnego. Umożliwiają to dane z Bespoke. Zobaczmy na przykład na najlepiej spisujące się segmenty amerykańskiego rynku akcyjnego od upadku Lehman Brothers:

Za Bespoke

Za Bespoke

A teraz najsłabsze sektory:

segmenty od upadku LB najgorsze

Jak podaje Bespoke, z 65 sektorów 34 sektory znajdują się wyżej niż w połowie września 2008 roku a 31 znajduje się poniżej tych poziomów. Co ciekawe, o ile wśród najsłabiej spisujących się sektorów nie ma wielu niespodzianek i dominują sektory związane z rynkiem nieruchomości i usługami finansowymi to wśród najlepszych sektorów jest kilka niespodzianek. Niewielu inwestorów spodziewało się na przykład we wrześniu 2008 roku, że sektor motoryzacyjny zaoferuje jedną z najwyższych stóp zwrotu w najbliższych dwóch latach.

Bespoke pokazało także listę najlepiej i najgorzej spisujących się spółek z indeksu S&P 500 od upadku Lehman Brothers:

Za Bespoke

Za Bespoke

Na trzynastym miejscu, wśród najlepiej spisujących się akcji znajduje się Ford z wynikiem 246%. Bespoke opublikował także listę firm, których akcje w najgorętszym okresie kryzysu finansowego, od upadku Lehman Brothers do dołka bessy w marcu 2009 roku, zdołały osiągnąć pozytywną stopę zwrotu.