Znów nazbierałem w zakładkach mnóstwo tekstów do polecenia:

Stoję i Patrzę wykonał pracę, która ja planowałem zrobić i zebrał całkiem sporo raportów analitycznych z prognozami na 2011 rok.

Czy pierwsza i druga dekada XXI wieku będzie okresem Afryki? The Economist ma całkiem przekonywujące argumenty w tej sprawie. Wydaje się, że zajęty Azją świat ignoruje gigantyczny postęp, który dokonuje się w Afryce (w dużym stopniu dzięki azjatyckiemu apetytowi na afrykańskie zasoby naturalne).

Za The Economist

Za The Economist

Scientific American o poszukiwaniu sposobu na nieśmiertelność i etycznych dylematach z tym związanych.

Wykres pokazujący poziom religijności w Europie za The Economist:

Za The Economist

Za The Economist

Interesujący artykuł o chińskich turystach w Europie. Chińscy turyści tworzą już falę podobną do japońskiej z lat 80’ i 90’ a ze względu na potencjał demograficzny znaczenie przybyszów z Państwa Środka będzie rosło. Co martwi Wielką Brytanię, którą Chińczycy omijają ponieważ nie jest w strefie Schengen.

Czy zachowanie giełdy w styczniu jest dobrym barometrem zachowania rynku w całym roku? Cóż, przynajmniej w przypadku indeksu S&P, styczeń sprawdza się jako barometr tak sobie. Korelacja pomiędzy stopą zwrotu stycznia i następnych 11 miesięcy w latach 1950-2010 wynosi około 0,2. To lepiej niż w przypadku innych miesięcy ale zbyt mało by oprzeć na tym jakąkolwiek strategię.

Zapierające dech w piersiach zdjęcia z indonezyjskiej kopalni siarki.

Interesujące dane o przemyśle drzewek choinkowych w USA.

A co wy przeczytaliście interesującego?