Mariusz Patrowicz cieszy się opinią inwestycyjnego guru. Noworoczny Parkiet wywiad z Patrowiczem opatrzył tytułem Łowca okazji giełdowych. Na głównym parkiecie warszawskiej giełdy Patrowicz obecny jest bezpośrednio lub przez kontrolowane przez siebie spółki w sześciu firmach: Fon, Atlantis, Izolacja Jarocin, Chemoservis Dwory, ZTS ERG Ząbkowice i Elkop. Patrowicz na pewno był też akcjonariuszem innych spółek o czym informuje choćby kuriozalny fragment życiorysu Patrowicza, nowo powołanego członka rady nadzorczej FON z lutego 2007 roku: Akcjonariusz spółek giełdowych: Polnord, Gant, Hutmen, Ferrum, Fon.

Postanowiłem więc poszukać jakiegoś artykułu prasowego, który omówiłby wyniki inwestycyjne Patrowicza na potrzeby zwykłego, indywidualnego inwestora. Ze zdumieniem stwierdziłem, że żaden z dziennikarzy giełdowych w Polsce nie zainteresował się tym jak na inwestowaniem z Patrowiczem wyszedłby indywidualny inwestor. Zdecydowałem się zapełnić lukę w giełdowej wiedzy. Sprawdziłem jak spisywałyby się inwestycje w spółki Patrowicza dokonywane tuż po ujawnieniu obecności Patrowicza w akcjonariacie lub upublicznieniu zamiaru przeprowadzenia inwestycji.

To o tyle istotne, że jakiś czas temu opisałem na blogu fascynujący fenomen związany z inwestycjami Patrowicza. Otóż, spółki, w których akcje zainwestował Patrowicz lub podpisał umowę o przyszłej inwestycji zdecydowanie bardziej rosną PRZED ogłoszeniem tej informacji niż po jej upublicznieniu. Naiwnie liczyłem na to, że Komisja Nadzoru Finansowego zainteresuje się tym paradoksem – najwyraźniej urzędnicy KNF są zbyt zajęci innymi sprawami.

Potencjalne inwestycje w spółki Patrowicza porównałem do alternatywnej inwestycji w WIG – główny indeks warszawskiej giełdy, w ten sposób, że wartość obydwu sprowadziłem do 100 w momencie otwarcia pozycji na spółce Patrowicza.

Ostatnią inwestycją Patrowicza był Elkop. Pod koniec grudnia 2009 roku grupa Patrowicza zdominowała Radę Nadzorczą tej firmy. Z Elkopem jest ten problem, że w tym czasie spółka notowana była albo po 1 groszu albo po 2 groszach (to inny fenomen WGPW). Wszystkie wątpliwości rozstrzygam na korzyść inwestycji w spółki Patrowicza, założyłem więc, że otwarcie pozycji nastąpiło po 1 groszu (na wykresie jest to 50 groszy ponieważ później nastąpił resplit akcji) choć było to praktycznie niemożliwe. Wynik? -14% Elkopu oraz 20% WIG. Oto wykres (wszystkie wykresy uwzględniają prawa poboru i split/resplit; wykresy kończą się na zamknięciu 18.01.2011):

WIG i EKP

Wcześniej, w listopadzie 2009 roku, ZTS ERG Ząbkowice poinformował o zawarciu umowy inwestycyjnej zakładającej wejście do akcjonariatu spółek kontrolowanych przez Patrowicza (pisałem o tym wcześniej). Wynik? -38% ERG oraz 21% WIG. Oto wykres:

WIG i ERG

W lipcu 2009 roku jedna ze spółek Patrowicza, Urlopy.pl, zainwestowała w spółkę Chemoservis Dwory. Wynik? -60% Chemoservis i 52% WIG. Oto wykres:

WIG i CHS

W lutym 2009 roku Patrowicz pojawił się w akcjonariacie firmy Izolacja Jarocin. Wynik? 167% Izolacji i 108% WIG. Oto wykres:

WIG i IZO

Cóż, być może Patrowicz jest inwestycyjnym guru i zarabia na WGPW sporo pieniędzy. Wykresy nie dają jednak dużych nadziei na zarabianie przez inwestowanie w spółki Patrowicza. Może więc potrzeba więcej czasu by zobaczyć owoce działań Patrowicza? Dwie najdłuższe stażem inwestycje Patrowicza pokażę w następnym artykule.

Przygotowanie tego tekstu trochę trwało, nie będę więc się gniewał jeśli rozreklamujecie go na forach giełdowych…