W poprzednim artykule sprawdziłem ile zarobiły zwykły inwestor, który kupiłby Elkop, ZTS ERG, Chemoservis i Izolację Jarocin tuż po tym gdy znany inwestor Mariusz Patrowicz ogłosił, że on lub powiązane z nim spółki weszły lub mają zamiar wejść do akcjonariatu tych firm. W trzech przypadkach na cztery stopy zwrotu byłyby znacznie niższe od tych oferowanych przez szeroki indeks warszawskiej giełdy.

W tym wpisie zajmę się dwiema giełdowymi inwestycjami Patrowicza o najdłuższym stażu – by sprawdzić czy owoce jego działań przychodzą po latach. W styczniu 2008 roku Mariusz Patrowicz pojawił się w akcjonariacie spółki Atlantis. Jak wypadłaby by inwestycja w tę firmę na tle WIG? Atlantis -40% a WIG 5%. Oto wykres (wykresy uwzględniają splity, resplity oraz emisje z prawem poboru, dane pochodzą ze stooq.pl):

WIG i ATS

Postanowiłem też szybko sprawdzić co stało się z działalnością operacyjną Atlantisu przez te lata. Ostatnim raportem ATS było sprawozdanie za pierwsze trzy kwartały 2010 roku. Porównałem je ze sprawozdaniem za pierwsze trzy kwartały 2007 (dane w tyś. złotych), a więc sprzed wejścia Patrowicza. Świadomie pomijam wynik netto, który w spółkach Patrowicza często kreowany jest przez inwestycje finansowe w inne firmy powiązane z tym inwestorem.

Przychody Zysk operacyjny
I-III 2007 173 -369
I-III 2010 439 -146

Trochę więcej problemów miałem z najstarszą inwestycją Mariusza Patrowicza – Fonem. Najwcześniejsza znaleziona przeze mnie informacja o zaangażowaniu Patrowicza w FON pochodzi z lutego 2007. Co prawda, faktyczną władzę w spółce Patrowicz zdobył kilka miesięcy później ale wzięcie pod uwagę lutowej cezury jest korzystne dla wyniku inwestycyjnego a w tym badaniu wszystko interpretuję na korzyść ‘inwestowania z Patrowiczem’. Wynik? Fon 36% a WIG -10%. Oto wykres:

WIG i FON

Brakuje jeszcze tabeli z wynikami operacyjnymi (w tyś. złotych):

Przychody Zysk operacyjny
I-III 2006 209 -58
I-III 2010 779 -725

Na tym kończy się moja praca. Muszę przyznać, że przed zabraniem się do tego badania spodziewałem się, że po wejściu Patrowicza do akcjonariatu spółki zachowują się zdecydowanie lepiej od rynku. Wyniki mile mnie zaskoczyły. Warszawski rynek akcyjny w długim terminie dąży do efektywności, można powiedzieć analizując stopy zwrotu spółek Patrowicza i WIG oraz rozwój działalności operacyjnej tych firm.