Porcja ciekawych artykułów na dzisiaj:

Apple znów opublikowało fenomenalne wyniki finansowe.

Czy pierwsza litera naszego nazwiska wpływa na sposób podejmowania przez nas decyzji? Naukowcy uważają, że istnieje ‘efekt nazwiska’ polegający na tym, że osoby, których nazwiska rozpoczynają się na literę z końca alfabetu dużo szybciej reagują na okazję do kupna niż osoby, których nazwiska zaczyna się na literę z początku alfabetu. To efekt tyranii porządku alfabetycznego w dzieciństwie i młodości.

WSJ przeprowadził wywiad z dwoma byłyby urzędnikami odpowiedzialnymi za zwalczanie insider tradingu. Dyskutują oni między innymi o tym czy używanie podsłuchów i innych metod kojarzonych do tej pory ze zwalczaniem zorganizowanej przestępczości pomoże agencjom regulacyjnym w wykrywaniu i doprowadzaniu do skazania za insider trading.

Interesująca dyskusja o efektach brytyjskiego kolonializmu. Funkcjonuje w naukach politycznych i ekonomii rozwoju teoria głosząca, że ze względu na pewne instytucjonalne właściwości brytyjskiego kolonializmu państwa wyrosłe z brytyjskich kolonii radzą sobie lepiej niż państw powstałe z wyzwolonych kolonii francuskich. Ostatnie badania naukowe kwestionują ‘dobroczynne’ skutki brytyjskiego kolonializmu.

Czy świat bez gotówki jest możliwy? Z projektem wycofania z obiegu fizycznego pieniądza do tej pory wiązał się problem mikropłatności, osławionej staruszki sprzedającej marchewkę na bazarze. Być może rozwiązaniem jest Square –niewielka nakładka na telefon komórkowy, która zamienia go w terminal do obsługi kart płatniczych. Diabeł tkwi pewnie w kosztach.

To już trochę stara informacja ale z rozmów ze znajomymi wiem, że niewielu zdaje sobie sprawę jak skończyła się sprawa ‘dzielnego’ piekarza ‘prześladowanego’ przez Urząd Skarbowy za działalność charytatywną. Trzeba przyznać, że Pan  Gronowski potrafił wykorzystać media w obronie swoich księgowych przekrętów – no chyba, że ktoś wierzy, że w piekarni Gronowskiego rozsypywało się 20 ton mąki rocznie. Cytuję Kamila Kosińskiego: Co do przekazywania pieczywa na cele charytatywne, to rzeczywiście część kary wynikała z nienaliczenia podatku od tych darowizn. Takie były bowiem przepisy w roku 2003, którego dotyczyła kontrola skarbowa (potem zostały zmienione). Warto jednak zauważyć, że była to część relatywnie niewielka. Zaledwie 6 proc. ogółu kary. Pozostałe 94 proc. wynikało z machlojek księgowych piekarza.

National Geographic’s Photography Contest 2010 na ulubionych blogu fotograficznym.

Niezwykle zdolni naukowcy poświęcili sporo czasu na stworzenie super-nowoczesnej wyszukiwarki. Wykorzystali ją by znaleźć najnudniejszy dzień w XX wieku. 11 kwietnia 1954 roku. Wybory w Belgii, śmierć angielskiego piłkarza i narodziny tureckiego naukowca. Nudy.

A na deser, 10 stuleci w pięć minut czyli fascynująca wizualizacja zmian europejskich granic w ostatnim tysiącleciu: