Porcja ciekawych artykułów na weekend:

Mapa wyceny rynków akcyjnych. Poniżej tabela podsumowująca zestawienie. Uwzględnia wskaźnik cena/zysk, cena/wartość księgowa, cena/sprzedaż oraz pięcioletnia zmianę przychodów:

Za Seeking Delta

Za Seeking Delta

Byki Pawłowawspomniany już na blogu Quarterly Letter GMO, a więc J. Granthama.

Kolejna wielka afera związana z sekurytyzacją kredytów hipotecznych. Tym razem oskarżonymi są maklerzy przejętego na wiosnę 2008 roku przez JP Morgan banku inwestycyjnego Bear Stearns. To co wyłania się z treści oskarżenia to ordynarne oszustwo polegające na tym, że pracownicy BS najpierw sprzedawali inwestorom produkty oparte na kredytach hipotecznych(na przykład obligacje strukturyzowane) a następnie zmuszali banki, od których pochodziły kredyty hipoteczne, z których utworzono papiery wartościowe do odkupienia kredytów, które nie były obsługiwane już we wczesnych okresie po ich uruchomieniu. Banki miały oczywiście prawny obowiązek odkupić te kredyty ale pieniądze powinny trafić do inwestorów posiadających oparte na nich produkty. Tymczasem Bear Stearns zatrzymywał pieniądze dla siebie. Niewiarygodne, że mimo takich przekrętów Bear Stearns był pierwszą dużą ofiarą kryzysu.

Felix Salmon nawiązując do pożegnalnego przesłania prezydenta, generała Eisenhowera (tego z ostrzeżeniem o kompleksie przemysłowo-militarnym)

Każdy wyprodukowany karabin, każdy zwodowany okręt wojenny, każda wystrzelona rakieta oznacza w ostateczności rabunek tych, którzy cierpią głód a nie są nakarmieni, tych, którzy odczuwają chłód a nie są odziani.

Zbrojąc się, świat nie konsumują jedynie pieniędzy.

Konsumują pot swoich pracowników, geniusz swoich naukowców i marzenia swoich dzieci.

porównuje relatywne koszty bombowca, myśliwca i niszczyciela z roku 1953 i 2011. Myślę, że nie wszystkie pokazane różnice da się wyjaśnić zachowaniem relatywnych cen surowców i produktów przemysłowych.

Pięć rzeczy, o których warto pamiętać analizując rozwój sytuacji w Egipcie. Interesujący tekst, który zwraca uwagę na fascynujący fakt: praktycznie nikt nie przewidział destabilizacji sytuacji w Afryce Północnej.

Ciekawy tekst o wykorzystywania rozkładu Benforda w wykrywaniu oszustw finansowych. Tak sobie myślę, że może mógłby ktoś sprawdzić sprawozdania finansowa spółek z WGPW.

Wspomniany w dyskusji pod poprzednim odcinkiem ‚Do przeczytania’, film pokazujący rozwój poszczególnych religii:

A co Wy przeczytaliście interesującego?