Porcja ciekawych artykułów na weekend:

Dlaczego najbardziej otyli ludzie na świecie mieszkają na wyspach? Interesujące rozważania o wynikach bardzo ważnych badań nad otyłością, którego wyniki opublikowano niedawno w The Lancet.

Zestaw najlepszych podcastów o tematyce finansowej i inwestycyjnej.

Ekonomia behawioralna w praktyce czyli o nowej firmie, które oferuje abonamenty na siłownie, które kosztują więcej jeśli klient nie korzysta z siłowni tak często jak to zakładał.

To jest fascynujący tekst o libertarianach w USA oraz o libertarianach sponsorowanych przez wielki biznes. W gruncie rzeczy lektura obowiązkowa dla wszystkich sympatyzujących z tym nurtem filozoficznym.

Cztery i pół mitu o β w analizie finansowej. Tekst łatwy i zrozumiały.

Czy stimulus okazał się stymulujący dla amerykańskiej gospodarki? Cytuję: Szacunki wykluczający wydatki na edukację (które w krótkim terminie nie będą miały istotnego wpływu na produkcję globalna – T.) sugerują mnożnik fiskalny na poziomie 2,0 przy koszcie 100 000 USD na każde stworzone miejsce pracy.

Nieśmiałe sugestie o nadchodzącym strzyżeniu obligatariuszy irlandzkich banków. Trzymamy kciuki.

Fantastyczna mapa futbolowych sympatii Londyńczyków. Londyn jest miastem kilkunastu drużyn piłkarskich, z których około 10 odgrywało lub odgrywa istotną rolę w angielskim futbolu.

Jeszcze niedawno pisałem, że pozwy sądowe syndyka majątku Madoffa z roszczeniami wobec wielkich instytucji finansowych mają niewielkie szanse skończyć się sądowym zwycięstwem Picarda lub chociaż hojną ugodą. Ten tekst w New York Times skłonił mnie do zmiany zdania, przynajmniej w przypadku JP Morgan. Felix Salmon zwrócił uwagę na interesujący szczegół: JP Morgan oferował swoim inwestorom derywaty (produkty strukturyzowane?) oparte na wynikach funduszy kierujących pieniądze inwestorów do asset management Madoffa. Rzecz w tym, że po pewnym czasie JP Morgan wycofał pieniądze z tych funduszy choć zachował zobowiązania wobec swoich klientów, którzy kupili powiązane z Madoffem produkty. Takie działanie (brak zabezpieczenia) nie miałoby sensu gdyby JP Morgan wierzył w realność wyników Madoffa.

Wykres dnia, czyli, które państwo ma najwięcej dentystów na 100 000 mieszkańców? To proste. Grecja.

Za OECD

Za OECD