Porcja linków na początek tygodnia:

Fascynujący artykuł w Vanity Fair o Stuxnet – wirusie komputerowym, który najprawdopodobniej opóźnił irański program nuklearny o wiele miesięcy. Cytat tygodnia: He points out that the assassination of one Iranian nuclear scientist and the attempted killing of another in Tehran on November 29 employed techniques similar to those used in other attacks by Mossad. (Mossad could not be reached for comment.)

Boston Globe o statystycznej rewolucji w profesjonalnym sporcie, to jest o wykorzystywaniu danych statystycznych do tworzenia efektywniejszych strategii i podejmowania trafniejszych decyzji.

Newsweek o naukowym podejściu do podejmowania decyzji.

O ulgach podatkowych dla przemysłu filmowego w USA, czyli o tym jak transfery rządowe trafiają do lukratywnego sektora. Obawiam się tylko, że to artykuł skierowany do czytelników rozumiejących, że ulgi podatkowe pod względem mechanizmu fiskalnego nie różnią się od subsydiów.

Jacob Funk Kirkegaard z RGE o strukturalnych problemach Portugalii. Proszę, przy okazji zwrócić uwagę na poniższy wykres i porównać siłę ochrony zatrudnienia (sztywność rynku pracy) w Polsce i Estonii:

Za Jacob Funk Kirkegaard

Za Jacob Funk Kirkegaard

Interesujący tekst negujący zasadę ‘5 sekund’ (jedzenie, które spadło na podłogę lecz leżało na niej mniej niż 5 sekund jest bezpieczne do spożycia).

Dlaczego wieloryby istnieją? Ciekawy tekst o Paradoksie Peto, czyli o tym, że wraz ze wzrostem masy stworzenia nie wzrasta prawdopodobieństwo powstania raka i o tym jak zbadanie tego fenomenu może pomóc współczesnej medycynie.

Dziesięć rzeczy, których nie wiedzieliście o Stevie Jobsie.

Ostatnio dyskutowaliśmy na blogu o tym, czy indywidualny inwestor może inwestować na rynku credit default swaps. Chicago Board Options Exchange wprowadza do swojej oferty kontrakty przypominające swoją konstrukcją CDS, przynajmniej w tym sensie, że instrumentem bazowym będzie wystąpienie lub nie wystąpienie zdarzenia kredytowego.

Z ulubionego bloga fotograficznego:

A co Wy przeczytaliście interesującego?