Porcja linków na sobotę:

Idealny artykuł na kawową przerwę. Zmiany klimatu w Kolumbii (wzrost temperatury i wzrost ilości opadów) zagrażają uprawo kawy i ‘ciągną’ ceny tej używki w górę na globalnych rynkach.

Nowe pomysły na wykorzystanie rankingu (scoringu) kredytowego. Amerykańskie korporacje wykorzystują lub rozważają wykorzystanie FICO do:

  • ustalania wysokości ubezpieczenia komunikacyjnego
  • ustalania wysokości ubezpieczenia medycznego
  • zwiększania efektywności opieki medycznej
  • przygotowywania ofert promocyjnych przez sieci detaliczne
  • prowadzenie polityki dyskryminacji cenowej w segmencie kart kredytowych
  • w procesie rekrutacji

Xooglers, czyli sieć byłych pracowników Google, rozpycha się w Dolinie Krzemowej. Byli pracownicy Google, tworzą nowe przedsięwzięcia (start-up), zajmują eksponowane stanowiska w wielkich firmach IT oraz pracują w funduszach inwestujących w spółki z sektora nowych technologii.

Jeszcze jeden tekst o Dolinie Krzemowej. Wygląda na to, że innowacyjni przedsiębiorcy nie mają najmniejszych problemów ze znalezieniem finansowania dla swoich biznesów w ostatnim czasie. Venture capitalists zabiegają o zdobycie dla siebie okazji inwestycyjnych. Cóż, albo na rynku jest za dużo pieniędzy albo wkraczamy w kolejną rewolucję technologiczną.

Na rynku NewConnect zadebiutowało w ostatnim czasie kilka firm biotechnologicznych lub innowacyjnych firm farmaceutycznych. Myślę, że ten artykuł, który omawia wyniki i perspektywy firm biotechnologicznych, które w ostatnim czasie z sukcesem pozyskały kapitał prywatny może ‘rzucić trochę światła’ na potencjalne korzyści i ryzyko związane z inwestowaniem w firmy z tego sektora.

Wykład Salmana Khana w ramach Ted Talks o tym jak prezentacje video mogą usprawnić system edukacyjny. Na stronie Khan Academy znaleźć można olbrzymią ilość edukacyjnych prezentacji video:

Polecona przez Ralfowitza lista 25 najlepszych anglojęzycznych blogów finansowych według Time.

Świetny artykuł w Vanity Fair o jednym z twórców Twittera, który teraz rozwija Square: Jacku Dorseyu.

Wykres dnia, za Nomura, wielkość areału ziemi uprawnej w poszczególnych państwach:

Za Nomura

Za Nomura

Na koniec ankieta. Sytuacja wygląda tak, że wciąż czytam zbyt dużo interesujących tekstów w Sieci. Zbyt dużo bym mógł napisać teksty na bloga poruszające tematykę tych artykułów. Zbyt dużo bym mógł upchnąć je wszystkie w jednym ‘Do przeczytania’. Pomyślałem, by w weekend, w sobotę i w niedzielę, pojawiały się dwa odcinki ‘Do przeczytania’. Co o tym myślicie? To o tyle ważne, że pod względem czasu, który zajmuje mnie przygotowanie ‘Do przeczytania’ i zwykłego tekstu, no chyba, że w grę wchodzi sporo obliczeń (jak przy strategiach), nie ma większej różnicy.

[poll id=”4″]