Porcja linków na niedzielę:

Government Accountability Office sporządziło raport, w którym rekomenduje zastąpienie banknotów jednodolarowych monetami. Dzięki tej zmianie amerykański rząd oszczędziłby około 5,5 mld USD w okresie najbliższych 30 lat. Wybrałem kilka fascynujących faktów z raportu:

  • Długość życia banknotów 1 dolarowych (mediana): 40 miesięcy
  • Długość życia monet 1 dolarowych (mediana): 34 lata
  • Koszt produkcji banknotów 1 dolarowych: 2,7 centów
  • Koszt produkcji monet 1 dolarowych: 15 centów
  • Liczba banknotów 1 dolarowych w obiegu: 9,5 mld

Pewien oszukany przedsiębiorca stworzył stronę, na której można dodawać opinie o nieuczciwych kontrahentach. Oczywiście, takie przedsięwzięcie obarczone jest sporym ryzykiem. Mnie w artykule na Wyborcza.biz zainteresowała wypowiedź profesora socjologii z Uniwersytetu Warszawskiego: Ten projekt wpisuje się w polską kulturę zawiści i nieufności. Trudno w gorszy sposób odreagowywać niepowodzenie. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem takich samosądów. Zawsze da się coś znaleźć na kogoś. Nie lubię teściowej, to coś na nią wpiszę. Tych wpisów w żaden sposób nie da się zweryfikować. Inna sprawa to niewydolność wymiaru sprawiedliwości, który nie dorasta do polskich realiów. Na każdym kroku jesteśmy oszukiwani, a odpowiednie służby nie potrafią z tym walczyć, ale to nie jest powód, aby tworzyć czarne listy, wykazy oszustów. Zastanawiam się co zdaniem profesora Czapińskiego oszukani ludzie mają robić w okresie tych kilku lat potrzebnych do uzyskania sądowego wyroku. Wynająć się jako służba u tych, którzy nie wpisując się w polską kulturę zawiści i nieufności ordynarnie ich oszukali?

Ta informacja ukazała się miesiąc za wcześnie. 1 marca Wyborcza.biz doniosła: Płeć nie może być kryterium wyliczania składek ubezpieczeniowych – orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE. Co ciekawe, decyzja TS dotyczy nie tylko ubezpieczeń komunikacyjnych ale także ubezpieczeń na życie. Nie znam uzasadnienia decyzji TS ale trudno mnie sobie wyobrazić, że decyzja ta nie otworzy drogi do podważenia dyskryminacji ze względu na wiek w sektorze ubezpieczeniowym. A wtedy 70-latek i 20-latek będą płacili tyle samo za ubezpieczenie na życie. Żartuje oczywiście. Myślę, że tę niepoważną decyzję TS będzie można bardzo łatwo ‘obejść’. Wystarczy na przykład wykazać, że to nie mężczyźni lecz osoby z wysokim poziomem testosteronu powodują wypadki częściej.

Jak nisko może upaść dziennikarz biznesowy? Otóż, może na antenie CNBC wygłosić opinię, że straty w ludziach w Japonii wyglądają na dużo poważniejsze niż straty ekonomiczne, za co możemy być wdzięczni. Niespecjalnie podoba mi się atakowanie ludzi za to, że robią co do nich należy (na przykład szacują makroekonomiczne skutki trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii i informują o nich opinię publiczną) ale myślę, że Kudlow przekroczył w tym przypadku granicę.

The Billion Dollar Lost-Laptop Study przeprowadzone przez Intel i Ponemon Institute. Kilka faktów:

  • przeciętna długość życia laptopa w organizacji biznesowej to 3,1 roku
  • prawdopodobieństwo jego utraty (zgubienia, kradzieży, etc) to około 7%
  • 25% z tych straconych laptopów zostało ukradzionych

World Values  Survey, czyli kopalnia wiedzy o postawach politycznych i społecznych na świecie. Uwaga: spokojnie można stracić pół wieczoru na tej stronie.

Wizualizacja (mapy i wykresy) wskaźników ekonomicznych i rozwojowych dla USA, z podziałem na stany i hrabstwa.

Bardzo interesujący tekst o tym, że traktowanie krzywej cen kontraktów (forward curve, czyli krzywej powstałej z ułożenia na wykresie cen kolejno wygasających serii kontraktów, na przykład z marca, kwietnia, maja, etc) na surowce jako prognozy przyszłych cen ‘spot’ jest mało rozsądnym pomysłem. Dlaczego? Po pierwsze, analizy pokazują, że krzywa cen kontraktów ma bardzo słabą zdolność prognostyczną. Po drugie, istnieją fundamentalne czynniki oddzielające krzywą cen kontraktów od prognozy przyszłych cen ‘spot’:

  • koszt posiadania (cost of carry), czyli koszt kapitału (stopy procentowe), koszt magazynowania i ubezpieczenia
  • napięcia rynku fizycznego, która wyznacza premie z tytułu składowania (convenience field), która w dużym stopniu zależy od poziomu zapasów
  • fizyczne właściwości surowca (łatwość składowania, ilość zapasów)
  • płynność rynku (ograniczająca możliwości arbitrażu)
  • naturalny stan backwardation (backwardation to sytuacja, w której ceny spot są wyższe niż ceny forward) związany z faktem, że rynek futures musi stosować dyskonto wobec oczekiwanych cen ‘spot’ w przyszłości w celu stworzenia motywacji dla spekulantów do wejścia na rynek i ‘ściągnięcia’ ryzyka z zabezpieczających działalność operacyjną fizycznych producentów

Fantastyczny artykuł o Glencore, największej z firm, o której nigdy nie słyszeliście

Alex Tabarrok w Wilson Quarterly o fascynującym zawodzie: Bounty Hunter i ekonomii tego segmentu ‘sprywatyzowanego’ wymiaru sprawiedliwości