Porcja linków na niedzielę:

Na naukowców zawsze można liczyć. Alessandro Bucciol, Daniel Houser i Marco Piovesan wykazali, że używanie siły woli do odłożenia konsumpcji przyjemności negatywnie wpływa na produktywność. W eksperymencie, grupa uczestników została poproszona o odparcie przez 10 minut pokusy przyłączenia się do innych uczestników oglądających zabawny film video. Powstrzymywanie się przed konsumpcją przyjemności obniżyło efektywność uczestników w kolejnych zadaniach. Być może więc, sprawdzenie konta na Facebooku w czasie pracy nie wyrządza większej szkody produktywności pracownika niż całodzienne walczenie z tą pokusą.

Trwające wiele dekad studia nad długowiecznością ujawniły wiele interesujących czynników sprzyjających długiemu życiu. Wiele z nich zaprzecza powszechnie przyjętym poglądom. Na przykład lekko podwyższony poziom neurotyczności może być bardziej korzystny dla długiego życia niż niepoprawny optymizm. Dlaczego? Skrupulatni, twardo stąpający po ziemi ludzie bardziej sumiennie dbają o swoje zdrowie.

Kontrowersyjne ale interesujące. Czy poziom odszkodowań wypłaconym rodzinom ofiar katastrofy w Smoleńsku zdefiniuje stawki odszkodowań dla ofiar innych wypadków? Czy powinien? Co o tym myślicie?

Prezentacja z The Economist przedstawiające poziom partycypacji kobiet w życiu politycznym i gospodarczym w poszczególnych państwach. Niektóre dane są fascynujące. W Chinach i w Rumunii kobiety stanowią ponad 60% studentów szkół biznesowych. W Wietnamie, Tajlandii, Ukrainie, Tajwanie, Rosji i w Polsce wskaźnik ten przekracza 50%.

Francis Fukuyama w Wall Street Journal o tym czy Chiny są zagrożone falą niestabilności politycznej formującą się na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce.

A nawiązaniu do wczorajszej zmianki o astroturfing. Do Commodity Futures Trading Commission (Komisji ds. Handlu Kontraktami Towarowymi) wysłano listy od ‘zaniepokojonych obywateli’ z komentarzami w sprawie proponowanych zmian w regulacjach handlem swapami (między innymi CDS i IRS).

Felix Salmon nie tyle co podaje argumenty podpierające wycenę Twittera na 8 do 10 miliardów dolarów co wyjaśnia, że tradycyjne sposoby wyceny nie mają w przypadku Twittera zastosowania. Jak trafnie  zauważył Adegie: podobne rzeczy mówiono 10 lat temu.

Tylko dla zainteresowanych: badania dotyczące elastyczności popytu na benzynę. Badania objęły Kalifornię w latach 2001-2009 i skupiły się na wzorach jazdy (ilość przejechanych kilometrów) i preferencji co do wyboru pojazdu.

Wykres dnia, poziom inflacji i stóp procentowych w państwach BIIC. Proszę zwrócić uwagę, na duże różnice w poziomie realnych stóp procentowych, od około 5,25% w Brazylii do -1,5% w Indii.

Za Financial Times

Za Financial Times

A co Wy przeczytaliście ostatnio?